Eντυπωσιακά εκκίνησε το ματς η ομάδα του Βερολίνου, καθώς εκμεταλλεύόμενη την αστοχία της Φενερμπαχτσέ πήρε προβάδισμα στο σκορ, κάνοντας μάλιστα το 8-1 υπέρ της, 6′ πριν το τέλος της περιόδου.

Οι Τούρκοι ,αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-9, βρήκαν αντίδραση. Με δύο τρίποντα, ένα από τον Ζάγκαρς και ένα από τον Μπιμπέροβιτς κατάφεραν να μειώσουν σε 16-15, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε η α’ περίοδος.

Σουτάροντας με εξαιρετρικά ποσοστά έξω από τα 6.75 η Φενέρ πήρε τον έλεγχο του ματς διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα καταφέρνοντας μάλιστα να φτάσουν στο +7 (38-31), με buzzer beater του Χέιζ Ντέιβις.

Ο Αμερικανός πέτυχε και το πρώτο καλάθι και μάλιστα τριών πόντων, στο δεύτεροι ημίχρονο, με το ματς να έχει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν χωρίς κόπο την διαφορά υπέρ τους και λίγο μετά το 5λεπτο με τρίποντο του Ουίλιαμς μείωσε η Άλμπα σε 48-41 και ο Σπανιόλο σε 50-45.

Η αντεπίθεση των Γερμανών δεν είχε συνέχεια και η Φενερμπαχτσέ με καλάθι του Μαριάνοβιτς έκλεισε το 10λεπτο προηγούμενη με 58-47.

Στα μισά της τέταρτης περιόδου η Φενερμπαχτσέ είχε το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας, αλλά η Άλμπα δεν σταμάτησε να παλεύει και δικαιώθηκε, καθώς μ’ ένα σερί 6-0 μείωσε σε 64-58, αλλά οι Τούρκοι έμειναν ψύχραιμοι, “έσφιξαν” την άμυνά τους και άμεσα απεκατέστησαν την υπέρ τους διαφορά.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την νίκη με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-38, 47-58, 71-78

Άλμπα: Χέρμανσον 13(1), Σπανιόλο 13, Ουίλιαμς 12(1), Μάτισεκ, Κουμάτζε 4, Βέτζελ 5(1), Μπιν 2, Μακντάουελ 2, Μπιν, Ολίντε 12(2), Σνάιντερ 8(1), Πρότσιντα,

Φενερμπαχτσέ: Μαριάνοβιτς 8, Χέιζ Ντέιβις 14(3), Ζάγκαρς 5(1), Μπιμπέροβιτς 12(4), Μπάλντγουιν 13, Κόλσον 2, Μπιρτς 1, Χολ, Μέλι 12(2), Πιερ 6(2), Σανλί 3(1).