Τα “ζαχαρωτά” κέρδισαν την έφεση που κατέθεσαν για να ακυρωθεί η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν στην ισοπαλία 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας για το Κύπελλο Αγγλίας, όπως ανέφερε την Τρίτη (9/1) η FA σε ανακοίνωσή της.

«Ο Ντόμινικ Κάλμπερτ-Λιούιν θα είναι διαθέσιμος για τους επόμενους τρεις αγώνες της Έβερτον μετά από επιτυχή αξίωση για παράνομη αποβολή», ανέφερε.

Ο Κάλβερτ-Λιούιν αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα στο παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης (4/1). Ο Άγγλος επιθετικός είχε κοντραριστεί με τον Ναθάνιελ Κλάιν, έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο παίκτης της Έβερτον… βγήκε από την κόντρα με τη μπάλα χωρίς να δοθεί φάουλ πριν επέμβει το VAR.

Στη συνέχεια, ο διαιτητής Κρις Κάβανα παρακολούθησε την επανάληψη και έδειξε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τα “ζαχαρωτά” με 10 παίκτες, στο 79ο λεπτό. Ο προπονητής της Έβερτον, Σον Ντάιτς, δήλωσε μετά τον αγώνα ότι εξακολουθούσε να είναι οπαδός του VAR, αλλά ότι είχε αρχίσει να δοκιμάζει την υπομονή του.//Λ.