Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και γκολ, η “Φούρια ρόχα” ήρθε ισόπαλη 2:2 με την Ουκρανία και κατέκτησε την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο του EURO U21, ενώ Κροατία και Ρουμανία έμειναν στο “μηδέν”.

Αν και η Ουκρανία βρέθηκε μπροστά στο σκορ δύο φορές, η Ισπανία κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δυο, για το τελικό 2:2 με γκολ που πέτυχε ο Αμπέλ Ρουίθ στο 90ο λεπτό του αγώνα και έτσι προκρίθηκε ως πρώτη από τον δεύτερο όμιλο.

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό μετά από “γκάφα” του Ισπανού τερματοφύλακα, με τον Καμέγιο να σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώθηκε για… ανεξηγήτους λόγους. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 43′ ο Βιούνικ μετά από σέντρα του Ναζαρένκο. Η “Φούρια ρόχα” ισοφάρισε στο 49 με αυτογκόλ του Ζέλιζκο και στο 81, η Ουκρανία μπήκε ξανά σε θέση “ισχύος” με τέρμα που σημείωσε ο Σουντάκοφ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν την πρωτιά του ομίλου, ισοφαρίζοντας στο 90′ με τον Αμπέλ Ρουίθ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, οι δυο ομάδες που είχαν ήδη αποκλειστεί, η Κροατία και η Ρουμανία, έμειναν στο 0:0 σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Ντόμινικ Κοτάρσκι, έμεινε στον πάγκο.//Γ.