Η “σκουάντρα ατζούρα” επιβλήθηκε με 3:2 της Ολλανδίας στο Ενσκέντε και κατέκτησε την τρίτη θέση στο φετινό Nations League.

Η τρίτη θέση του Nations League ανήκει στην Ιταλία, η οποία επικράτησε στο μικρό τελικό του Ενσκέντε με 3:2 της Ολλανδίας σε ένα συναρπαστικό ματς με θέαμα και αρκετές φάσεις.

Η “σκουάντρα ατζούρα” μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα και μόλις στο πρώτο εικοσάλεπτο σκόραρε δύο φορές. Στο έκτο λεπτό του παιχνιδιού, το σύνολο του Ρομπέρτο Μαντσίνι άνοιξε το σκορ με τον Ντιμάρκο και στο 20′, ο Ντάβιντε Φρατέζι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια, ο ρυθμός “έπεσε” εκατέρωθεν και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν με αυτό το σκορ (2:0) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “οράνιε” ανέβασαν “στροφές” και στο 68ο λεπτό, μείωσαν σε 2:1 με γκολ που σημείωσε ο Στίβεν Μπέρχβαϊν, όμως πέντε λεπτά αργότερα (73′), οι Ιταλοί έβαλαν… φρέντο στην αντεπίθεση της Ολλανδίας σκοράροντας το τρίτο τους τέρμα με τον Φεντερίκο Κιέζα. Το τελικό 3:2 διαμόρφωσε ο Βαϊνάλντουμ στο 89′, καθώς οι “ατζούρι” κράτησαν τη συγκέντρωση στην άμυνά τους και πήραν τη νίκη και παράλληλα την τρίτη θέση στη διοργάνωση.//Γ.