Η Χάιντενχαϊμ “διέλυσε” την Άουγκσμπουργκ με 4-0, στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Άουγκσμπουργκ ξεκίνησε επιπόλαια το παιχνίδι, καθώς στο 8ο λεπτό έστειλε στην βούλα του πέναλτι τον Βάνερ και εκείνος ευστόχησε για να διαμορφώσει το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, κρατώντας την μπάλα και δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς όμως να τις αξιοποιούν. Η Χάιντενχαϊμ βρήκε και άλλο κενό στην πίεση της Άουγκσμπουργκ και βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Σιένζα να κάνει το ιδανικό τελείωμα στο 30′ για να αυξήσει την διαφορά στα δύο τέρματα.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ενώ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Χάιντενχαϊμ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 69΄ο Μπεκ έκανε το 3-0 και στο 73΄ ο Μπρόινιχ το 4-0.

Με τον τρόπο αυτό, η Χάιντενχαϊμ έδωσε συνέχεια στο εκπληκτικό ξεκίνημα που πραγματοποιεί στη σεζόν, με το 2/2 στην Bundesliga και την πρόκρισή της στο League Phase του Conference League.