Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ, αλλά νίκησε με 3-2 σετ σημειώνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη σεζόν, που είναι η πρώτη της Κηφισιάς επί του Άθλου και η πρώτη ανατροπή από 0-2 σετ συνολικά σε όλους τους αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος Volley League.

Εκτός από τον Οκοσάνοβιτς σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο νεοαποκτηθής Βραζιλιάνος κεντρικός της Κηφισιάς Μαγκαλάες Γκλαντστόουν ο οποίος ξεκίνησε βασικός από το 2ο σετ. Η Κηφισιά ανέβηκε στους 5 βαθμούς αλλά παραμένει στην 9η θέση. Ο Άθλος παρέμεινε στην 6η θέση αλλά ανέβηκε στους 7 βαθμούς. Η ομάδα της Ορεστιάδας είχε πρώτο σκόρερ τον Ρενάν Μπουιάτι με 23 πόντους.

Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 8 αγώνες του Α γύρου στο πρωτάθλημα και 8ο συνολικά εάν προστεθούν και οι αγώνες στο Λιγκ Καπ. Ήταν η πρώτη ήττα στο 5ο σετ για το πρωτάθλημα. Η ακριτική ομάδα κυριάρχησε πλήρως στα δύο πρώτα σετ αλλά μετά έκανε μεγάλη κοιλιά που αποτυπώθηκε στην κακή υποδοχή και στην κατακόρυφη πτώση των επιθετικών επιδόσεων. Ειδικά στο 5ο σετ είχε μόλις 38% στην επίθεση.

Στο 1ο σετ μετά το 12-12 ο Άθλος με τους Μπέικ, Μπουιάτι και το σερβίς του Κωνσταντινίδη έκαναν τη διαφορά και με σερί 5-0. Ο Άθλος ξέφυγε 17-12 και έκλεισε το σετ 25-17 με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Μπουιάτι στον Σπυριούνη.

Στο 2ο σετ ο Άθλος με το σερβίς του Μπέικ και επιθέσεις του Ρίσιτιτς ξέφυγε από την αρχή 9-5 και αύξησε τη διαφορά 16-9 με το σερβίς του Μπέικ. Πάλι η Κηφισιά έκανε πολλά λάθη, δεν είχε απαντήσεις και με 25-18 έγινε το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ η… ταμπέλα του αγώνα άλλαξε και ήρθαν τα πάνω κάτω. Από το 7-7 η Κηφισιά μπήκε στον αγώνα. Με το σερβίς του Στιβαχτή και του Οκοσάνοβιτς και επιθέσεις από Γκλαντσόουν, Οκοσάνοβιτς η Κηφισιά έκανε σερί 5-0 για το 19-11 και έκλεισε άνετα το σετ με 25-15 μετά από ρεσιτάλ λαθών των γηπεδούχων.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου  οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Ρικάρντο και ο Άλβες έκαναν τη διαφορά στα μέσα του σετ και συνδυασμό με τον Οκοσάνοβιτς έδωσαν μίνι σερί 3-0 που ήταν αρκετό για πολύτιμο προβάδισμα 22-18. Οι Μπουιάτι, Κωνσταντινίδης μάζεψαν τη διαφορά αλλά στο 23-24 ο Μποζίδης που είχε μπει από το 14-16 έχασε το σερβίς και επήλθε η ισοφάριση 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Οκοσάνοβιτς έπαιζε μόνος του σε επίθεση και μπλοκ (μαζί με τον Άλβες) και οικοδόμησαν διαφορά +5 (11-6). Απλά ο Άθλος μείωσε το σκορ σε 13-14 με τον άσσο του Μπουιάτι και ο Στιβαχτής με απ΄ευθείας πέρασμα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 15-13 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σκαρλατούδη.