Οι “Μονεγάσκοι” μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση με τον Μάικ Τζέιμς να σέρνει τον χορό των πόντων και τον Στράζελ να είναι άξιος συμπαραστάτης του για το 11-2 της ομάδας του Σέρβου τεχνικού, αναγκάζοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει time out για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Τούρκικη ομάδα να κάνει σερί 6-0 κατεβάζοντας την διαφορά στους τρεις πόντους (14-11) και τον Σάσα Ομπράντοβιτς να πρέπει να διαχειριστεί την απουσία του Μάικ Τζέιμς από το παρκέ. Η “χρυσή” τομή ήρθε με τον Μοντεγιούνας να κάνει εξαιρετική περίοδο κοντά και μακριά από την “στεφάνι” ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 31-21 για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ προσπάθησε να περιορίσει την είσοδο των Γάλλων στο καλάθι, αναγκάζοντας τους να πάρουν αρκετά σουτ από την περίμετρο. Η άμυνα της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν εκπληκτική, καθώς ανέβασε τα ποσοστά της στα μέσα της περιόδου και μείωσε την διαφορά και στους τρεις πόντους με τρίποντο του Γκούντοριτς σε 39-36. Ο Σάσα Ομπράντοβιτς βλέποντας την Φενέρ να ανεβάζει ρυθμούς, πέρασε τον Μάικ Τζέιμς ο οποίος δημιούργησε τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να μείνει η ομάδα του σε μια ασφαλή διαφορά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η Μονακό έκανε σερί 5-0 για να ανεβάσει την διαφορά στους 10 πόντους και το 50-40 με δυο λεπτά να μένουν στο ρολόι για την λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον ρυθμό που είχαν βρει στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και έκλεισαν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, μετά από τρίποντο που πέτυχαν οι Τούρκοι για το 54-50.

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου, η Φενέρ προκάλεσε ολικό “black out” στην Μονακό, αναγκάζοντας την σε χαμηλό σκοράρισμα για τα δεδομένα της, με τους Γάλλους να πετυχαίνουν μόνο 11 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την δική τους αντεπίθεση και κατάφεραν να κλείσουν με προβάδισμα εννέα πόντων, με τον αποκλεισμό κομβικών παικτών των Μονεγάσκων να είναι ο νούμερο ένα στόχος του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Μονακό προσπάθησε να παίξει το τελευταίο της χαρτί για να γυρίσει το ματς. Έκανε σερί 7-0 για να μειώσει σε 72-75, αλλάζοντας τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Η Φενέρ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έμενε ζωντανή στο παιχνίδι. Τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης οι Γάλλοι έκαναν σερί 5-0 με τον Οκόμπο να βάζει την υπογραφή του για το 84-79. Οι παίκτες της ομάδας του Γιασικεβίτσιους έκαναν το παιχνίδι “θρίλερ”, καθώς ισοφάρισαν σε 85-85 για να πάει το παιχνίδι στα μέτρα της. Με σωστές επιθέσεις έφτασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για το 89-85, με την Φενέρ να έχει αντίδραση, αλλά το τελικό 93-88 να είναι αυτό που έστειλε την Μονακό στη Τουρκία με την σειρά να είναι στα ίσα.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 54-50, 65-74, 93-88

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπλοσομγκέιμ, Μπράουν, Τζέιμς, Μοντεγιούνας, Στράζελ, Κορνελί, Ντιαλό, Χολ, Τζαϊτέ, Λόιντ, Οκόμπο, Ουατάρα

Φενερμπαχτσέ (Γιασικεβίτσιους): Μπιμπέροβιτς, Καλάθης, Ντόρσεϊ, Χέις-Ντέιβις, Σανλί, Γκούντουριτς, Μάνταρ, Νουά, Παπαγιάννης, Πιέρ, Σέστινα, Γουΐλμπεκιν