Η Μονακό αντέδρασε, ούσα με την πλάτη στον τοίχο, επιβιώνοντας στην Πόλη. Οι ημιφιναλίστ της περσινής διοργάνωσης οδηγήθηκαν από διαφορετικούς παίκτες μέσα στο ματς, με τον Έλι Οκόμπο να είναι ο πρώτος σκόρερ με 13 πόντους. Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους από την άλλη παρουσίασε ένα κακό επιθετικά πρόσωπο στο κρίσιμο παιχνίδι και θα αναγκαστεί να επιστρέψει στο Πριγκιπάτο για ένα Game 5.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα μικρό 4-0, αλλά όταν οι Τούρκοι σταμάτησαν να αστοχούν ήρθε ένα δικό τους σερί 12-0 για το 12-4 στα 6′. Ο Χέιζ-Ντέιβις είχε ήδη επτά πόντους στο 14-9 των 8′, με τη Μονακό να παίρνει πέντε ζωτικούς πόντους από τον Τζέιμς για να διατηρηθεί σε κοντινή απόσταση. Η δεύτερη περίοδος άρχισε ιδανικά για την ομάδα του Σάρας, που μετέτρεψε γρήγορα το 15-11 σε 21-11 (12′) με δύο τρίποντα των Γουίλμπεκιν και Γκούντουριτς. Οι Μονεγάσκοι βρήκαν απαντήσεις και μείωσαν στο σουτ (24-21, 15′) με τον Τζέιμς να ελέγχει τον ρυθμό και τον Οκόμπο να… ζεσταίνεται. Ο Καλάθης από την άλλη έκανε ότι μπορούσε για να περιορίσει την αντεπίθεση της Μονακό, κυρίως δημιουργώντας (28-24, 17′). Ο Οκόμπο, όντας σε εξαιρετική κατάσταση, έφτασε τους 11 πριν το ημίχρονο για να ισοφαρίσει σε 30-30 (19′). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παπαγιάννη να πρωταγωνιστεί στην αντίπαλη ρακέτα και να στέλνει τη Φενέρ να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +3 (33-30).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με… ρεσιτάλ τριπόντων. Οι γηπεδούχοι με Γουίλμπεκιν, Χέιζ-Ντέιβις και Καλάθη, οι φιλοξενούμενοι με τον Λόιντ και το σκορ στο 42-36 (23′). Το σύνολο του Ομπράντοβιτς βρήκε λύσεις και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ουατάρα βρέθηκε για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ (43-42, 25′). Η Μονακό βρέθηκε και στο +4 (48-44, 28′), προτού ο Παπαγιάννης μειώσει στον έναν με τρίποντο.

Ο ρυθμός έπεσε ξανά σε επίπεδα πρώτης περιόδου, στην αρχή της τέταρτης. Η Φενέρ έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά τελικά προηγήθηκε στα 33′ χάρη σε σουτ τριών πόντων από τον Μπιμπέροβιτς. Ένα 5-0 της Μονακό ανέτρεψε ξανά το σκορ που έφτασε στο 54-52 (36′) υπέρ των φιλοξενούμενων. Ένα… εναλλακτικό έμμεσο τρίποντο του Καλάθη κατέβασε τη διαφορά ξανά στον πόντο (56-55), με τρία λεπτά να απομένουν. Ο Λόιντ απάντησε με ένα κρίσιμο σουτ μέσης απόστασης για το 58-55. Ο Γκούντουριτς μείωσε ξανά στον έναν, αλλά ο Τζέιμς με ένα σπουδαίο τρίποντο έκανε το 61-57 στα 58″.

Έπειτα, ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε σε δύο βολές, κατεβάζοντας εκ νέου την απόσταση στους δύο (61-59), όμως αμέσως μετά ο Χολ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 63-59 (40″). Ο Γκούντουριτς απάντησε με ένα κομβικό τρίποντο για το 63-62, 22″ πριν το τέλος. Ο Τζέιμς στη συνέχεια έκανε ένα τραγικό λάθος στην επαναφορά, χαρίζοντας την τελευταία επίθεση στη Φενέρ, με 18″ στο ρολόι. Ο Γουίλμπεκιν πήρε ένα φλότερ στα 5″, αλλά αστόχησε. Ο Χολ κάρφωσε την απέναντι πλευρά, διαμόρφωσε το 65-62 και έφερε τη σειρά στα 2-2, με το Game 5 πλέον να καλείται να λύσει τις διαφορές των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 33-30, 47-48, 62-65