Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, οι “κίτρινοι” επικράτησαν των “τρικολόρ” με 3:1, προκρίθηκαν στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

Η εκπληκτική Ουκρανία έκανε την μεγάλη έκπληξη επικρατώντας της Γαλλίας με 3-1, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro U21. Οι “τρικολόρ” μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο 19′ με τον Τσερκί. Η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, αφού 13 λεπτά αργότερα η Ουκρανία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σουντάκοφ, από την άσπρη βούλα. Λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, οι “κίτρινοι” πήραν το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη, έπειτα από μαγική ασίστ του Μούντρικ.

Η Γαλλία προσπάθησε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό στο δεύτερο μέρος, με την Ουκρανία ωστόσο να αμύνεται εξαιρετικά. Στο 81, οι “τρικολόρ” ισοφάρισαν με τον Ουαχί, με το τέρμα να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR. Σα να μην έφτασε αυτό για την Γαλλία, οι τυπικά φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη, με τον Μπονταρένκο να κάνει το 3:1 στο 86′ μετά από καταπληκτική ενέργεια. Έτσι, η Ουκρανία πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro U21, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.//Κ.