Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έκανε ό,τι ήθελε κι επικράτησε με 6:0 στο Μεγάλο Δουκάτο του Λουξεμβούργου, κάνοντας το 2/2 στον προκριματικό όμιλο του Euro 2024, ενώ η “σκουάντρα ατζούρα” πέρασε άνετα με 2:0 από τη Μάλτα.

Λουξεμβούργο – Πορτογαλία 0:6

Η Πορτογαλία έκανε… φύλλο και φτερό το Λουξεμβούργο, καθώς επικράτησε με 5:0, στη 2η αγωνιστική του δέκατου προκριματικού ομίλου του Euro 2024 και έκανε τις 2/2 νίκες. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Φέλιξ στο 15′. Τρία λεπτά αργότερα, έφτασε σε τρίτο γκολ με τον Μπερνάρντο Σίλβα, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε και δεύτερη φορά στο 31′ για να διαμορφώσει το 4:0 πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι Πορτογάλοι έκαναν το 5:0, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Οτάβιο στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Λεάο υπέγραψε το τελικό 6:0 στο 89′. Έτσι, η Πορτογαλία αποτελεί την πρωτοπόρο του ομίλου της, ούσα μοναδική με 6 βαθμούς, ενώ το Λουξεμβούργο έμεινε στον έναν πόντο, λόγω της “λευκής” ισοπαλίας με τη Σλοβακία (23/3).

ΓΚΟΛ: 9′, 31′ Ρονάλντο, 15′ Φέλιξ, 18′ Μ. Σίλβα, 77′ Οτάβιο, 89′ Λεάο

Μάλτα – Ιταλία 0:2

Η “σκουάντρα ατζούρα”, μετά την ήττα από την Αγγλία, κατάφερε να βγάλει άμεσα αντίδραση και να επικρατήσει με 2:0 της Μάλτα στο Τα’ Καλί. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό χάρη στον Ρετέγκι, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στο 27′ με τον Πεσίνα. Οι Ιταλοί είχαν πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και η Μάλτα αδυνατούσε να απειλήσει με κατάλληλες συνθήκες. Έτσι, η Ιταλία πήρε την πρώτη της νίκη στον τρίτο προκριματικό όμιλο για το Euro 2024 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, πίσω από την πρωτοπόρο Αγγλία. Αντίθετα, η Μάλτα παρέμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου κι αποτελεί τη μοναδική ομάδα μαζί με την Ουκρανία που δεν έχουν βαθμό, μετά το πέρας της 2ης αγωνιστικής.

ΓΚΟΛ: 15′ Ρετέγκι, 27′ Πεσίνα

Βόρεια Ιρλανδία – Φινλανδία 0:1

Στο Μπέλφαστ, η Φινλανδία κατάφερε να αποδράσει με το διπλό και να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς στον όγδοο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024. Οι Φινλανδοί κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 28′ με τον Κάλμαν και διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το φινάλε του παιχνιδιού. Η Βόρεια Ιρλανδία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 63′ με τον Τσαρλς, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι. Έτσι, η Φινλανδία ισοβαθμεί με Δανία, Καζακστάν και Βόρεια Ιρλανδία στους 3 βαθμούς, ενώ μόνο η Σλοβενία μετράει 6. Αντίστοιχα, ο Άγιος Μαρίνος είναι η μοναδική ομάδα δίχως βαθμό στον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 28′ Κάλμαν

Σλοβακία – Βοσνία και Ερζεγοβίνη 2:0

Η Σλοβακία κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στην Μπρατισλάβα, μετά την αντίστοιχη επί της Κύπρου (2:0, Σεπτέμβρης του 2021) στα προκριματικά του Μουντιάλ. Η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτζόνα επικράτησε με 2:0 της Βοσνία, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Μακ στο 13′ και ο Χάρασλιν στο 40′. Με αυτό το τρίποντο, οι Σλοβάκοι έφτασαν τους 4 βαθμούς στον δέκατο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 κι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση πίσω από την πρωτοπόρο Πορτογαλία. Αντίστοιχα, η Βοσνία-Ερζεγοβίνη έμεινε στους 3 βαθμούς, που προέκυψαν από τη νίκη με 3:0 επί της Ισλανδίας.//

ΓΚΟΛ: 13′ Μακ, 40′ Χάρασλιν