Η ομάδα Τιερί Ανρί μπήκε καλύτερα στο ματς χάνοντας μόλις στο πέμπτο λεπτό μεγάλη ευκαιρία με τον Τρουφέρτ να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά ο τερματοφύλακας της Αιγύπτου είχε απάντηση. Στο 26ο λεπτό οι “τρικολόρ” έχασαν ακόμα μια ευκαιρία να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ αλλά η προσπάθεια του Ολίσε πέρασε ελάχιστα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτο 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Ίδρωσε… αλλά πέρασε η Γαλλία
(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αιγύπτιοι στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Σαμπέρ στο 62ο λεπτό, κάνοντας το 1-0. Στιγμές αργότερα ο Χάμζα Αλα λίγο έλειψε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του αλλά στην κεφαλιά του ο Ρεστές είχε απάντηση. Στο 75ο λεπτό η ομάδα του Τιερί Ανρί άγγιξε την ισοφάριση αλλά με τον Λακαζέτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Το πολυπόθητο τέρμα για τους Γάλλους πέτυχε ο Ολίσε στο 83ο λεπτό που από κοντά νίκησε τον αντίπαλο κίπερ φέρνοντας το ματς στα… ίσα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι Γάλλοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση ο Φάιντ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι και στο 99′ ο Ματετά με κεφαλιά έκανε το 2-1 δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα.

Ίδρωσε… αλλά πέρασε η ΓαλλίαΊδρωσε… αλλά πέρασε η Γαλλία
(AP Photo)

Στο 108′ οι Γάλλοι διεύρυναν το προβάδισμα τους με τον Ολίσε να κάνει το 3-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της παράτασης δεν άλλαξε κάτι με τους “τρικολόρ” να κλείνουν ραντεβού με τους Ισπανούς με έπαθλο το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.//ΝΚ