Σε εξαιρετική κατάσταση η Λυών, η οποία πέρασε και από την Γλασκώβη με το εμφατικό 4-1 επί της Ρέιντζερς, ζευγαρώνοντας τις νίκες της μετά από εκείνη της πρεμιέρας απέναντι στον Ολυμπιακό (2-0). Απόλυτος πρωταγωνιστής των “λιονέ” ήταν ο Φοφανά με δύο ασίστ και δύο γκολ, ενώ ο Λακαζέτ με τα δύο τέρματα που σημείωσε άνοιξε λογαριασμό στην εφετινή σεζόν.

Στην ματσάρα της Πορτογαλίας, Πόρτο και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθαν ισοπαλία με σκορ 3-3. Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν πολύ νωρίς διαφορά δύο τερμάτων, με τους Ράσφορντ (7′) και Χόιλουντ (20′), αλλά οι “δράκοι” απάντησαν άμεσα, φέρνοντας το ματς στα ίσα με γκολ των Πεπέ (27′) και Ομορόντιον (34′). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ισπανός θηριώδης επιθετικός έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά στο 90+1′ ο Μαγκουάιρ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για το σύνολο του Έρικ τεν Χαγκ. Οι δύο ομάδες παραμένουν χωρίς νίκη στο ξεκίνημα της διοργάνωσης. Mε 10 παίκτες αγωνίστηκε από το 81′ η Γιουνάιτεντ, καθώς ο Μπρούνο Φερνάντες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο γήπεδο όπου θα διεξαχθεί ο φετινός τελικός του Europa League, το Σαν Μαμές, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 2-0 επί της Άλκμααρ, εξαργυρώνοντας το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο που έκανε. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πίεσε πολύ στην επανάληψη και δικαιώθηκε με τα γκολ των Ινάκι Γουίλιαμς (72′) και Σανσέτ (85′).