Για τον πρώτο αγώνα του Round 2 του EHF European Cup, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Κύπρο, την Ανόρθωση, το απόγευμα της Παρασκευής 25 Οκτωβρίου, γνωρίζοντας την ήττα με 30-24.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στην αναμέτρηση, το οποίο επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν ένα προβάδισμα, 5-1, το οποίο διατήρησαν και στο επόμενο τέταρτο, 14-9. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση, «έσφιξαν» την άμυνα τους, παίρνοντας παράλληλα ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, κάτι το οποίο έφερε την σταδιακή μείωση του σκορ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 15-13.

Το καλό τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Δικεφάλου στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο μείωσε την διαφορά στο γκολ, 19-18, αλλά πέρασε και μπροστά στο 45′, 21-22. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, 24-22, διατηρώντας το προβάδισμα τους στο 55′, 27-24. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση, κάτι το οποίο αύξησε την διαφορά, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 30-24.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και το Σάββατο 26 Οκτωβρίου και ώρα 20:00, στο Αθλητικό Κέντρο «Κίτον» της Λάρνακας, στο πλαίσιο του δεύτερου παιχνιδιού του Round 2 του EHF European Cup, με τον ΠΑΟΚ να είναι τυπικά γηπεδούχος.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκιγκόφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης, Ιωάννου 7, Κουκμίσης Κ. 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Κουκμίσης Ν. 2, Μπάτζιος 2, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 2.