Οι “κόκκινοι διάβολοι” δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης κόντρα στην Τσέλσι και επιβλήθηκαν με 4:1 για το εξ αναβολής ματς της 32ης αγωνιστικής, σφραγίζοντας παράλληλα τη συμμετοχή τους στο Champions League τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ… πέταγε φωτιές στο “Ολντ Τράφορντ”, καθώς με μεγάλη αποτελεσματικότητα, επικράτησε με το εμφατικό 4:1 της Τσέλσι και έτσι “κλείδωσε” τη συμμετοχή της στο Champions League τη νέα αγωνιστική σεζόν. Το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ ανέβηκε στους 72 βαθμούς και την τρίτη θέση της κατάταξης αντίστοιχα, με την πέμπτη Λίβερπουλ να έχει 62 και να μην… προλαβαίνει. Από την άλλη μεριά, οι “μπλε” του Λονδίνου έμειναν στους 43 βαθμούς και τη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς να αλλάξει κάτι σε άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό εκατέρωθεν, ωστόσο η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στην Τσέλσι, η οποία απείλησε με τον Μούντρικ να μη βρίσκει τη μπαλα όπως θα ήθελε από πλεονεκτική θέση, μετά από γύρισμα του Χολ από τα αριστερά. Στην επόμενη φάση, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα των “μπλε” και κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης. Ο Έρικσεν εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Κασεμίρο έπιασε μια γυριστή κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κέπα. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε φρενήρης, όμως στο 24ο λεπτό, οι “κόκκινοι διάβολοι”… έχασαν τον Άντονι, ο οποίος σε μία διεκδίκηση της μπάλας με τον Τσαλόμπα, τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε από το ματς.

Η στιγμή που αποχώρησε από το γήπεδο ως τραυματίας ο Άντονι. (AP Photo)

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία και στο 32′ σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Χάβερτς από πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του Χολ να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα. Το σύνολο του Φρανκ Λάμπαρντ κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και “πατούσε” περισσότερες φορές περιοχής, όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκάλαχερ να βγαίνει απέναντι στον Ντε Χέα και να κάνει το διαγώνιο πλασέ με το δεξί, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, καθώς μετά από εξαιρετική μπαλιά του Κασεμίρο, ο Σάντσο με εξαιρετική πάσα, βρήκε τον Μαρσιάλ, ο οποίος ανενόχλητος έκανε το 2:0, που ήταν και το σκορ του αγώνα για την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το δεύτερο μέρος και μόλις στο 47′, έχασε μεγάλη ευκαιρία να… καθαρίσει το ματς. Οι “κόκκινοι διάβολοι” βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Μπρούνο Φερνάντες έστειλε την μπάλα στο οριζόντο δοκάρι με δυνατό δεξί σουτ. Στο 52ο λεπτό, ο Μαλάσια έκανε επικίνδυνο γύρισμα, ο Έρικσεν δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και ο Κέπα πρόλαβε την μπάλα, με τον Κασεμίρο να ακολουθεί τη φάση και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ μετά από δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Η Μάντσεστερ κυριαρχούσε πλέον και στο 72′, ο Μπρούνο Φερνάντες έπεσε στη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι και κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Φοφανά. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε άνετα τον Κέπα για το 3:0. Οι “μπλε” του Λονδίνου δεν βρήκαν αντίδραση και στο 78ο λεπτό, οι “κόκκινοι διάβολοι” έδωσαν… διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους. Ο Ράσφορντ αστόχησε σε πλασέ, όμως το λάθος του Κέπα, τον έφερε σε κενή εστία και διαμόρφωσε το 4:0 για τους γηπεδούχους. Στο 85′, οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” και το πέμπτο γκολ, όμως το σουτ του Γκαρνάτσο βρήκε στα σώματα και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Λίγο πριν τις καθυστερήσεις του αγώνα, η Τσέλσι βρήκε το τέρμα της… τιμής. Στο 89′, ο Φέλιξ με διαγώνιο σουτ από το ημικύκλιο μείωσε σε 4:1 νικώντας εντυπωσιακά τον Ντε Χέα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού, με τους “κόκκινους διαβόλους” να “κλειδώνουν” εντυπωσιακά τη συμμετοχή τους στο Champions League τη νέα αγωνιστική περίοδο. //Γ.

ΓΚΟΛ: 7 Κασεμίρο, 45’+6′ Μαρσιάλ, 72′ Μπ. Φερνάντες (πεν.), 78′ Ράσφορντ / 89′ Φέλιξ
ΔΟΚΑΡΙ: 47′ Μπρούνο Φερνάντες, 85′ Γκαρνάτσο / 45’+1′ Γκάλαχερ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 75′ Μαλάσια / 75′ Ε. Φερνάντες
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετράει μέχρι στιγμής 39 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις με τον Έρικ Τεν Χαγκ στον πάγκο της, που είναι κορυφαία επίδοση για το σύλλογο μετά από το 2010/2011. / Η Τσέλσι μετράει 15 ήττες στη φετινή Premier League, ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ της στην κατηγορία μετά το 1992/1993.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν, Λίντελοφ, Σο (46′ Μαλάσια), Κασεμίρο, Έρικσεν (70′ Φρεντ), Άντονι (29′ Ράσφορντ), Φερνάντες (86′ Μακτόμινεϊ), Σάντσο, Μαρσιάλ (70′ Γκαρνάτσο).

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Τσάλομπα, Φοφανά, Χολ, Τσουκουεμέκα (82′ Λόφτους Τσικ), Φερνάντες, Γκάλαχερ (82′ Φοφανά), Μαντουέκε (82′ Ζίγες), Χάβερτς (65′ Φέλιξ), Μούντρικ (64′ Πούλισικ).