Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Γερμανία του Γκόρντον Χέρμπερτ έδειξε εξαιρετικά στοιχεία γύρο από την περιφέρεια, με τον Ντένις Σρέντερ να είναι εκείνος που είχε τα κλειδιά της επίθεσης. Με τους Βάγκνερ και Ομπστ να παίρνουν τα τρίποντα, η “nationalmannschaft” έκανε καλή πρώτη περίοδο με τους Ιάπωνες να ακολουθούν στο σκορ με το 28-21 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί συνέχισαν να βγάζουν επιθετικές λύσεις με τον παίκτη των Ράπτορς να παίρνει όλες τις επιθέσεις πάνω του. Οι Ιάπωνες μπορεί να είχαν του δυο αστέρες του σε μεγάλη μέρα (Γουατανάμπε και Χατσιμούρα), αλλά δεν μπορούσαν να προσφέρουν περισσότερα για να κοντράρουν την ήδη πολύ καλά στημένη ομάδα των Γερμανών. Το ημίχρονο έκλεισε και πάλι με μια ασφαλή διαφορά των 8 πόντων και το 52-44.

Με αύρα παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Γερμανία νίκησε την Ιαπωνία
(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία ανέβασε ρυθμούς και πήρε ισχυρό προβάδισμα, με τους παίκτες του Χοβάς να μην έχουν τον τρόπο να πλησιάσουν στο σκορ, με το +8 της “nationalmannschaft” να φτάνει στο +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Απόλυτος πρωταγωνιστής πέρα από τον Σρέντερ ήταν ο Φραντζ Βάγκνερ, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 6 ριμπάουντ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 97-77, με την εθνική Γερμανίας να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο Ολυμπιακό τουρνουά, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Από την άλλη η Ιαπωνία έχει έναν τεράστιο άθλο μπροστά της, καθώς πρέπει να πάρει μια νίκη για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 52-44, 74-61, 97-77

Γερμανία (Χέρμπερντ): Ομπστ, Σρέντερ, Τάις, Βάγκνερ, Βόιτμαν, Μπόνγκα, Ντα Σίλβα, Γκιφάι, Λο, Τίμαν, Βάγκνερ, Βάιλερ-Μπαμπ

Ιαπωνία (Χοβάς): Χατσιμούρα, Γουτανάμπε, Χόκινσον, Γιόσι, Καβαμούρα, Μπαμπά, Χιετζίμα, Ακίρα, Τόουενς, Τογκάσι, Τομίνιγκα, Ουατανάμπε

Με αύρα παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Γερμανία νίκησε την ΙαπωνίαΜε αύρα παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Γερμανία νίκησε την Ιαπωνία