Διομήδης Άργους-ΑΕΚ 24-25

Σπουδαίο «διπλό» στην εκπνοή για την ΑΕΚ που επικράτησε με 25-24 του Διομήδη Άργους, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier! Η «Ένωση» έδειξε σπουδαία ψυχικά αποθέματα και δεν τα παράτησε ούτε όταν η αντίπαλη ομάδα είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο τελευταίο λεπτό και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτιτς σημείωσε το «3Χ3» στο Πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ρεσιτάλ και από τον κόσμο της ομάδας που μετέτρεψε σε… Νέα Φιλαδέλφεια το Κλειστό της Νέας Κίου, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν.

Γκαρέν και Τουρέ μπήκαν… ορεξάτοι, με την ΑΕΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 0-2 και 2-4. Τουρέ και Παναγιώτου ανέβασα τη διαφορά στα 4 τέρματα (2-6), με τον Ζεντί να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-9 και 9-10, αλλά οι Μάτιτς, Παναγιώτου και Βλαστός έφεραν την ΑΕΚ στο +3 (11-14), με το 12-14 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Αραμπατζής σημείωσε το 12-15, όμως οι γηπεδούχοι με σερί 2-0 μείωσαν στο γκολ (14-15). Σμιντ, Τουρέ και Μάτιτς διατήρησαν το προβάδισμα (16-18), ενώ ο Τέπερ που πέρασε στο παιχνίδι σημείωσε μεγάλες αποκρούσεις. Η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα με τους Σμιντ, Παναγιώτου και Τουρέ, φτάνοντας στο 19-21, 10′ πριν το φινάλε. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 21-21, εκμεταλλευόμενοι ορισμένες λάθος επιλογές της ΑΕΚ στην επίθεση. Ο Μάτιτς έδωσε δύο μεγάλες επιθετικές ανάσες (21-22, 22-23), ενώ ο Ζεντί κατέβασε και πάλι ρολά! Ο Παναγιώτου με ωραίο τελείωμα έκανε το 22-24, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 24-24. 15″ πριν το φινάλε ο Διομήδης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, η ΑΕΚ εκτέλεσε την επίθεσή της και ο Σμιντ κέρδισε το πέναλτι. Σε νεκρό χρόνο ο Μάτιτς σκόραρε και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 25-24.

Δούκας-ΠΑΟΚ 23-23

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με ΠΑΟΚ και Δούκα να μοιράζονται από ένα βαθμό μετά το ισόπαλο 23-23. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα (5-8 στο 17’), αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και από τα τέλη του ημιχρόνου (12-11) κατάφεραν να ελέγξουν το ματς, φτάνοντας ακόμη και στο +4 (18-14 στο 44’, 20-16 στο 49’, 21-17 στο 50’).
Ο Δούκας ωστόσο έκανε την ανατροπή και πήρε την ισοπαλία με σερί 3-0 (21-20 55’) και με επιμέρους σκορ 6-2 για το τελικό 23-23.
Τα τελευταία δύο γκολ σκόραρε ο Γκεοργκιέφσκι στο 59:40 και ο Χουρσουντιάν στο 59:50.
Ο Δούκας έφτασε τους 3 πόντους, ενώ ο ΠΑΟΚ παραμένει χωρίς νίκη μετά από 4 ματς στη σεζόν (3 στο πρωτάθλημα) και συνεχίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-6, 8-8, 8-9, 12-11 (ημχ.), 13-11, 16-14, 18-14, 21-17, 21-19, 23-23.

ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 2, Τσιγαρίδας 1, Νικολαιδης, Κ. Κουκμίσης 2, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 6, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 6, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης 3, Ιωάννου, Ζωρος.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μωραΐτης 1, Σταματάκος, Χατσατουριάν 2, Μπατής 3, Ζησιμάτος, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Ριμπέ, Χαλκίδης, Ρούσος 4, Γερουλάνος 5, Παπαδιονυσιου 2, Λίτσης, Χουρσουντιάν 4, Κολλυρης, Παγιάτης 2.
Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/5 – 1/1.//ΑΦ