Η Φενέρ με καταιγισμό τριπόντων πήρε τη νίκη κάνοντας το 2 στα 2, σ’ ένα ματς που σημαδεύτηκε από τις μπουνιές και τελικά την αποβολή των Μπιμπέροβιτς και Μπράιαντ. Για περίπου 7 λεπτά η Εφές ήταν άκρως ανταγωνιστική, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί με 17-15. Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Σαρούνας Γιατσκεβίτσιουτς «πάτησε γκάζι» και χάριν στα υψηλά ποσοστά της έξω από τα 6,75 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 27-21 και λίγο αργότερα με τρίποντο του Μπιμπέροβιτς, που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά, με 36-23. Διαφορά που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +15 (46-31), δείχνοντας πως ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Στο σημείο εκείνο δύο τρίποντα της Εφές με Μπομπουά και Μπράιαντ έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 46-37, σκορπώντας ενθουσιασμό στους φίλους τους, που κατέκλισαν το Basketball Development Center, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η Φενέρ συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς από το τρίποντο και στις αρχές της 3ης περιόδου με το 8ο εύστοχο από τον Χέις και με ένα ακόμη από τον Μπάλντγουιν έκανε το σκορ 52-37 υπέρ της. Η Εφές προσπάθησε να κάνει την δική της αντεπίθεση, δυναμώνοντας πρώτα απ’ όλα την περιφερειακή της άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 11-4 υπέρ της μείωσε σε 56-48.

Όλα αυτά βέβαια πέρασαν σε δεύτερη μοίρα 71” πριν το τέλος του 10λέπτου, όταν Μπράιαντ και Μπιμπέροβιτς αντάλλαξαν μπουνιές μετά από μια προσπάθεια του δεύτερου, με αποτέλεσμα να αποβληθούν από τους διαιτητές.

Το 3ο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με την Φενερμπαχτσέ να προηγείται με 60-51 και να διατηρηθεί μια διαφορά ασφαλείας από την συμπολίτισσά της. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά το προβάδισμα, η Εφές έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε σε 74-74, 3′ πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ο Γκούντουριτς όμως ήταν ψύχραιμος και με τρίποντο έδωσε “αέρα” 4 πόντων στην ομάδα του, 78-74, 70” πριν το τέλος. Ο Ζάγκαρς με νέο τρίποντο έκανε το 81-74 για την Φενέρ και ουσιαστικά την οδήγησε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς με σκορ 83-78, χωρίς η ομάδα του να χρησιμοποιήσει τον Μαριάνοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 37-46, 51-60, 78-83.

ΕΦΕΣ: Οτουρού 21, Μπράιαντ 15, Λάρκιν 9, Τζόνσον 5, Οσμανί 2, Τόμσον 5, Μπομπουά 11, Σμιτς, Γουίλις 2, Πουαγιέ 3, Οζντεμίρογλου, Νουόρα 5.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Κόλσον 16, Γκούντουριτς 8, Σανλί 3, Ζάγκαρς 11, Μπιρτς 10, Μαριάνοβιτς, Μπιμπέροβιτς 7, Μέλι 2, Πιέρ, Μπάλντγουιν 15, Χέιζ 11, Χολ.//ΑΤ