Με μοναδικό σκόρερ τον Σαν Εμετέριο, οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο κόντρα στην Αλαβές, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της La Liga.

H Kάντιθ επικράτησε 1:0 της Αλαβές στο “Εστάντιο Νουέβο Μιραντίγια” και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στη La Liga.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και από νωρίς έψαξαν το γκολ, που ήρθε στο 7ο λεπτό με τον Σαν Εμετέριο. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην πετύχει γκολ.

Στο δεύτερο μέρος οι φάσεις ήταν λιγοστές, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για τέρμα, με την Κάντιθ να μένει με 10 παίκτες στο 89ο λεπτό, για περίπου 10 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις. Η Αλαβές όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, με το 1:0 να διατηρείται έως το τέλος και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη φετινή νίκη τους.