Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση με την Λούμπλιν, καθώς από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έπεσε στην παγίδα του ρυθμού της ομάδας από την Πολωνία. Οι φιλοξενούμενες δεν έδωσαν πολλές επιλογές στις παίκτριες της Γκουζίνης, καθώς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 και το 19-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού, καθώς η Τζόουνς και η Καρακασίδου ανέβασαν στροφές και έβαλαν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο κυνήγι της νίκης. Έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στην ισοπαλία με 34-34, την στιγμή που η διαφορά έφτασε μέχρι και το +9 για την Πολωνική ομάδα.

Στο 3ο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης με κάθε τρόπο, με την διαφορά των πέντε πόντων να είναι η πιο συχνή στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτριες της Λούμπλιν με την Μισκίνιενε και την Ζέμπαρε έμειναν κοντά, κρατώντας απόσταση μιας κατοχής από το σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το 52-47. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου όλα άλλαξαν, καθώς οι Πολωνές κάλυψαν τους πέντε πόντους αρκετά νωρίς στο δεκάλεπτο και έβαλαν τις βάσεις για να φύγουν με την νίκη, με νικητήριο καλάθι από την Ζέμπαρε στα τελευταία δευτερόλεπτα, μετά από λάθος της Τζόουνς για το τελικό 63-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-34, 52-47, 62-63.//ΓΡ