Η ομάδα του Αρασάτε επικράτησε 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για μία θέση που θα της δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μονόλογος ήταν το πρώτο ημίχρονο για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, σπατάλησε αρκετές φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις αρκετές τελικές, με τον Φερνάντες να αποσοβεί τον κίνδυνο και να κρατάει το μηδέν για την Οσασούνα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 50′, η ομάδα του Αρασάτε έκαναν το 1:0 με τέρμα του Μπούντιμιρ, ο οποίος με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι, μετά την επίτευξη του τέρματος είχαν πιο παθητικό ρόλο, έδωσαν χώρους, αλλά η δυστοκία των Βάσκων δεν τους επέτρεψε να πάρουν θετικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι κλείδωσε για την Οσασούνα στο 77′ με τον Τόρο να κάνει το 2:0 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έπιασαν την Μπιλμπάο στην 7η θέση και τους 50 βαθμούς και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την έξοδο στην Ευρώπη.