Στο “Άνφιλντ” η Λίβερπουλ φιλοξένησε την Τσέλσι, έχοντας στόχο την νίκη για να επιστρέψει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League. Οι “κόκκινοι” του Άρνε Σλοτ έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις τους, καθώς απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Σάντσες, με τον Σαλάχ να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό. Οι “μπλε” του Μαρέσκα δεν είχαν πολλές επιλογές στην επίθεση, καθώς ο ρυθμός της Λίβερπουλ δεν έδωσε πολλές ευκαιρίες για την ανάπτυξη της Τσέλσι κυρίως στο πρώτο μέρος. Ο Σλοτ είδε τον Ζότα να αποχωρεί τραυματίας, με τον Νούνιεζ να μπαίνει για να καλύψει το κενό στο 30ο λεπτό. Με το 1-0 οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με την Λίβερπουλ να έχει τα ηνία της αναμέτρησης.

Νίκη και επιστροφή στην κορυφή για την Λίβερπουλ
(AP Photo)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Τζάκσον αιφνιδίασε τους “κόκκινους” για το 1-1 στο 48ο λεπτό, φέροντας το ματς στα ίσα μόλις μερικά λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους. Εκεί η Λίβερπουλ έδειξε πόσο άμεση ομάδα είναι και απάντησε με τον Τζόουνς στο 51ο λεπτό για το νέο προβάδισμα των γηπεδούχων. Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει τους γηπεδούχους, αλλά χωρίς να δημιουργεί απειλητικές φάσεις στην εστία του Κέλεχερ, ο οποίος μετά το γκολ που δέχτηκε δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η Λίβερπουλ κράτησε το αποτέλεσμα και το 2-1, για να πάρει μια ακόμα νίκη που την ανέβασε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας, πάνω από την Μάντσεστερ Σίτι, που νωρίτερα είχε κερδίσει την Γούλβς με το ίδιο ακριβώς σκορ.

ΓΚΟΛ: 29′ Σαλάχ, 51′ Τζόουνς / 48′ Τζάκσον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  45+8′ Σομποσλάι, 69′ Νούνιεζ, 80′ Κονατέ, 90+2′ ΜακΆλιστερ/
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –
ΔΟΚΑΡΙΑ: –

Λίβερπουλ (Σλοτ): Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (81′ Γκόμεζ), Κονατέ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (81′ ΜακΆλιστερ), Γκράβενμπερχ, Σόμποσλαϊ, Σαλάχ, Ζότα (30′ Νούνιεζ), Χάχκπο (66′ Ντίαζ)

Τσέλσι (Μαρέσκα): Σάντσες, Τζέιμς (53′ Βέιγκα), Αντραραμπιόγιο, Λέβι, Γκουστό, Καϊσέδο, Λάβια (53′ Φερνάντες), Μαντουέκε (76′ Ενκουκού), Πάλμερ, Σάντσο (46′ Νέτο), Τζάκσον

22:00 Νότιγχαμ Φόρεστ – Κρίσταλ Πάλας

Δείτε τη βαθμολογία της Premier League πατώντας εδώ.//ΓΡ.

Νίκη και επιστροφή στην κορυφή για την ΛίβερπουλΝίκη και επιστροφή στην κορυφή για την Λίβερπουλ