Οι Σκανδιναβές μετά από ένα συναρπαστικό ματς, επικράτησαν με 2:1 της Νότιας Αφρικής στο πλαίσιο της πρεμιέρας των δυο ομάδων στο Μουντιάλ 2023 γυναικών, ενώ οι “οράνιε” πήραν τη νίκη με το γκολ της Στεφανί Φαν ντερ Γκραγκτ κόντρα στην Πορτογαλία.

Με το “δεξί” μπήκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας, η Σουηδία, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 2:1 της Νότιας Αφρικής.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Γουέλινγκτον της Νέας Ζηλανδίας, οι Σουηδές διεθνείς, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 48ο λεπτό με γκολ που πέτυχε η Χίλντα Μαγκάϊα, όμως η Φριντολίνα Ρόλφο ισοφάρισε στο 65′ με υπέροχη προσπάθεια. Την ανατροπή για τις Σκανδιναβές ολοκλήρωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα η Αμάντα Ίλεστεντ.

Παράλληλα, η Ολλανδία κατάφερε να ξεκινήσει επίσης με το “τρίποντο” επικρατώντας με το ισχνό 1:0 της Πορτογαλίας χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο 13ο λεπτό του αγώνα η 30χρονη αμυντικός των “οράνιε”, Στεφανί Φαν ντερ Γκραγκτ.//Γ.