Σε ένα παιχνίδι που διήρκησε 3μιση ώρες εξαιτίας της εκκένωσης του γηπέδου, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Γκούντγουιν, έφθειραν διαρκώς την ομάδα του Καστρίτη και πήραν τελικά μία δύσκολη νίκη με 83-78 ανεβαίνοντας στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

Με τρομερή ενέργεια και εντυπωσιακή άμυνα μπήκε ο Άρης στο παρκέ, ο οποίος δεν είχε δεχτεί καλάθι για τρία λεπτά και πήρε τα ηνία με 6-0. Το Περιστέρι με τους Φρανσίσκο και Κασελάκη μείωσε σε 7-5, αλλά ο Νετζήπογλου με το δεύτερο του τρίποντο έκανε το 10-5 στο 4′. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τα ηνία και με τους Νότε και Σανόγκο έκαναν το 17-13 στο 8′. Το Περιστέρι απάντησε με τρίποντο του Χάμερ για το 17-16. Με βολές του Μωραΐτη και καλάθι του Χάμερ, διαμορφώθηκε το 19-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με το τέμπο να είναι αρκετά χαμηλό. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” με τον Ίαν Χάμερ να φτάνει στους 9 πόντους, πήρε προβάδισμα 25-23 στο 14′. Με τρίποντο του Ντένμον και καλάθι του Ραντάνοφ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 32-26, 3,23′ για το ημίχρονο. Οι Θεσσαλονικείς, αντέδρασαν και με 5 πόντους του Νότε μείωσαν στους 3, 34-31. Φρανσίσκο και Μπίλαν έμοιαζαν ασταμάτητοι και διαμόρφωσαν το 39-32, για να έρθει ο Χάγκινς και με τρίποντο να κάνει το 39-35 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την τριάδα, Φρανσίσκο-Ντένμον-Μπίλαν να ηγείται στο σκοράρισμα, η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 49-40 στο 24′. Ο Νότε, πάλευε μόνος στην επίθεση και μείωσε στους 7, 52-45. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, έβρισκε διαρκώς λύσεις και πήρε διαφορά δεκατριών πόντων, 58-45 στο 27′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 15 για το Περιστέρι, 62-47.

Ο Νότε, αντιστεκόταν στο Περιστέρι. Με τον Αμερικανό να μην έχει αντίπαλο (είχε φτάσει τους 29), οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 8, 67-59 στο 33′. Σε εκείνο το χρονικό σημείο το παιχνίδι διεκόπη για περισσότερο από μία ώρα, με τους διαιτητές να ζητούν την εκκένωση του γηπέδου, εξαιτίας υβριστικών συνθημάτων. Ο Άρης, με τους Νότε και Σανόγκο, έφτασε σε απόσταση αναπνοής, 69-67. Ο Ντένμον με καθοριστικό τρίποντο έκανε 73-69, με τον Φίλλιο να απαντά για το 73-72, 1,31′ για το τέλος. Ο Αμερικανός με τέσσερις βολές  έκανε το 77-72. Το Περιστέρι ήταν ψύχραιμο και έφτασε τελικά στη νίκη με 83-78

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83