Το εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες του CEV Cup «σφράγισε» ο Ολυμπιακός! Στη ρεβάνς των πλέι οφ της διοργάνωσης, στην Τσεχία, κόντρα στην Ντούκλα Λίμπερετς, ο Θρύλος ήθελε δύο σετ, τα οποία κέρδισε (0-2: 22-25, 23-25) σε 52 λεπτά και πανηγύρισε, έτσι, την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στον επόμενο γύρο, θα προστεθούν τέσσερις ομάδες από το Champions League, με τις οποίες θα σχηματιστεί η προημιτελική φάση του CEV Cup (συμμετοχή οκτώ συνολικά ομάδων).

Στα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 16-14, όμως στη συνέχεια, η Γουίντερς μείωσε σε 19-18, με ωραία επίθεση. Μετά από λάθος των γηπεδούχων, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 19-19 και με καρφί της Κούμπουρα, σε 20-20. Η Λαμπρούση σήκωσε «τείχος» και έδωσε προβάδισμα (20-21) στις «ερυθρόλευκες», σε ένα κρίσιμο σημείο, με την Σάλας να «γράφει» το 24-22. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του, «έβγαλε» καλή άμυνα και κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-22, με την Κούμπουρα!

Με άσσο της Κούμπουρα, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-2, με την Γουίντερς να κερδίζει δύο διαδοχικές επιθέσεις, για το 7-4. Η Σάλας ανέβασε τη διαφορά στο +4 (6-10), η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, για το 11-7, όμως οι Τσέχες ισοφάρισαν σε 16-16 και στη συνέχεια, προσπέρασαν (22-21). Οι «ερυθρόλευκες», ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν σε 22-22, με την Σάλας, η οποία έκανε και το 24-23 και το 25-23 (0-2), με δύο διαδοχικά πλασέ!

Στη συνέχεια, ο Λορέντζο Μιτσέλι προχώρησε σε αλλαγές, δίνοντας «ανάσες» στις βασικές αθλήτριες του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 21-18, η Χριστοδούλου μείωσε σε 21-19, με άσσο, όμως η τσεχική ομάδα έκανε το 25-20 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Τα κορίτσια του Λορέντζο Μιτσέλι ωστόσο δεν άφησαν αυτήν την εξέλιξη να τις επηρεάσει και στο τέταρτο σετ επιβλήθηκαν με 25-18 για να πανηγυρίσουν έτσι και τη νίκη μαζί με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα σετ (1-2): 22-25, 23-25, 25-20