Οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν πιο έτοιμες στους πρώτους πόντους και πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων (8-5), το οποίο διατήρησαν έως τα μέσα του σετ. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο κι έπειτα ήρθε η απάντηση από τις Νεοσμυρνιώτισσες, που όχι μόνο έφεραν την κατάσταση σε ισορροπία (16-16), αλλά βρέθηκαν και στο +2 (20-18). Οι τελευταίες φάσεις κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με Μπέτσεβα να αποδεικνύεται ψυχραιμότερη όλων και να γράφει το 25-23 που ξεσήκωσε τις εξέδρες.

Το φινάλε του πρώτου σετ έκανε τις παίκτριες του Φρέσκι να εμφανιστούν πιο έτοιμες στην αρχή του δεύτερου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν από νωρίς με πέντε πόντους (11-6). Αντίστοιχη ήταν και η συνέχεια, μιας και ο Α.Ο. Θήρας έφτασε στο 20-13 με σχετική άνεση. Το “σφράγισμα” του 2-0 αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με το 25-18 να είναι πια γεγονός.

Το τρίτο σετ είχε διαφορετικό ξεκίνημα, με τον Μίλωνα να ξεκινούν επιβλητικά και να βρίσκονται γρήγορα στο +4 (7-3). Μάλιστα, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με το σκορ να ξεφεύγει στο 13-7. Οι γηπεδούχες κατάφεραν μετά αρκετούς πόντους να βγάλουν αντίδραση και πλησίασαν στους δύο (18-16 & 21-19), επιχειρώντας την ανατροπή. Οι τελευταίες φάσεις απέκτησαν μία… άγρια ομορφιά, με υψηλού επιπέδου προσπάθειες, παρά το γεγονός ότι ο αγώνας ήταν φιλικός. Με αυτόν τον τρόπο, αλλά και με την ώθηση του κόσμου στις εξέδρες, το σύνολο του Φρέσκι ολοκλήρωσε την επιστροφή για να κλειδώσει τη νίκη με 3-0, χάρη στο 25-23.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-23

Τα ρόστερ των ομάδων:

Α.Ο. Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Ξηντάρα, Γκέκοβιτς, Λογκάρα, Σαουλίδου, Αδαμοπούλου, Ανγκελοπούλου, Χριστοδούλου, Δημητριάδου, Παπαγεωργίου, Μιχάλιεβιτς, Όγκομς, Μπέτσεβα, Μόσερ

ΑΟΝΣ Μίλων (Γιώργος Δεναξάς): Γούλα, Σάντος, Κελεσίδη, Πήττα, Αργυρίου, Γενιτσαρίδη, Αγγελοπούλου, Χίπε, Γκόγκιτς, Γιάγκμουρ, Λουκά, Σάκκα, Γούνου, Χάνα