Πολύ κοντά στην εξασφάλιση της σωτηρίας της βρίσκεται πλέον η Θέλτα, καθώς απομακρύνθηκε με διαφορά οκτώ βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη της La Liga κι ενώ απομένουν ακόμα τέσσερις στροφές για το φινάλε του πρωταθλήματος. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, κατάφερε να λυγίσει τη Βιγιαρεάλ, που βλέπει το «τρένο» της Ευρώπης να φεύγει.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε με γκολ του Μορένο στο 12′, αλλά πέντε λεπτά μετά έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Κομεσάνα. Στο 22′ ο Άσπας έφερε το ματς στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 39′ ο Λάρσεν ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Βιγιαρεάλ βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, με τον Γκέδες να πετυχαίνει το 2-2 στο 65′. Η Θέλτα πίεσε για τη νίκη και τη λύση έδωσε ο Τάσος Δουβίκας. Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στο παιχνίδι στο 80′ και δύο λεπτά μετά, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.