Ο Σουηδός επιθετικός έπιασε τον σούπερ σταρ της Σίτι στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ στην Ευρώπη.

Ο Βίκτορ Γιόκερες και ο Ερλινγκ Χάαλαντ «οδηγούν την κούρσα» για την ανάδειξη του κορυφαίου σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης. Ο Σουηδός επιθετικός της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, σκόραρε δις στην νίκη με 3-0 επί της AVS και με 10 γκολ σε έξι αγώνες «έπιασε» στην κορυφή του σχετικού πίνακα τον Νορβηγό γκολτζή της Μάντσεστερ Σίτι, ο οποίος «βρήκε δίχτυα» στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 του ντέρμπι με την Αρσεναλ.

Στην τρίτη θέση, βρίσκεται ο Μαξίμ Γκλουσένκοφ της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στην νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Φάκελ Βορονέζ.

Αναλυτικά η πρώτη δεκάδα

1. Ερλινγκ Χάαλαντ (24 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 10 γκολ σε 5 αγώνες (450 λεπτά)
  2. Βίκτορ Γιόκερες (26 ετών/Σπόρτινγκ Λισ./Σουηδία) 10 γκολ σε 6 αγώνες (540 λεπτά)
  3. Μαξίμ Γκουσένκοφ (25 ετών/Ζενίτ/Ρωσία) 7 γκολ σε 6 αγώνες (358 λεπτά)
  4. Αλεξέϊ Μπατράκοφ (19 ετών/Λοκομοτίβ Μόσχας/Ρωσία) 7 γκολ σε 9 αγώνες (788 λεπτά)
  5. Ολεξάντρ Ναζαρένκο (24 ετών/Πολίσια/Ουκρανία) 6 γκολ σε 6 αγώνες (634 λεπτά)
  6. Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (36 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία) 6 γκολ σε 6 αγώνες (502 λεπτά)
  7. Σεμ Στάιν (22 ετών/Τβέντε/Ολλανδία) 6 γκολ σε 6 αγώνες (502 λεπτά)
  8. Τιέρνο Μπάρι (21 ετών/Βιγιαρεάλ/Γαλλία) 6 γκολ σε 7 αγώνες (474 λεπτά)
  9. Ρονιβάλντο (35 ετών/Λιντς/Βραζιλία) 6 γκολ σε 7 αγώνες (515 λεπτά)
  10. Γκουστάβο Σάντος (28 ετών/Αλτάχ/Βραζιλία) 6 γκολ σε 8 αγώνες (501 λεπτά).//ΝΚ