Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, κάτι που φάνηκε από το 17ο λεπτό, όταν ο Μικαουτάντζε τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Γκιρί στο 23′, όμως ο Γεωργιανός στο 45′ έγινε δημιουργός και σέρβιρε στον Ντιαλό που έκανε το 2-1 δίνοντας νέο προβάδισμα στην ομάδα του Λάζλο Μπόλονι. Η νέα απάντηση ήρθε στο 73′, αυτήν τη φορά με χτύπημα πέναλτι του Μπουριγκό. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Καλιμουεντό… πάγωσε το γήπεδο στο 90’+2′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι, η Μετς έμεινε 16η με 29 πόντους και δεν εξασφάλισε την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού, με τη 17η Λοριάν να βρίσκεται στο -3 και την 18η Κλερμόν στο -4. Παράλληλα, έμεινε και στο -3 από τις Ναντ και Χάβρη που βρίσκονται από πάνω της. Από την άλλη, η Ρεν ανέβηκε στην 7η θέση, έχοντας 45 πόντους, ενώ προσπέρασε Μαρσέιγ και Λυών.