Οι Ροδίτες κατάφεραν να επιβληθούν άνετα με 97-83 κόντρα στην ομάδα του κόουτς Λημνιάτη και έτσι “σφράγισαν” την έβδομη θέση της κατάταξης και εστιάζουν στα πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας

Με πολύ γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Λαύριο, με τον Κολοσσό να βρίσκει σκορ από τους Σμιθ και Ντίξον για το 10-15 (6′). Οι δυο ομάδες παρέμειναν αρκετά εύστοχες σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ροδίτες να έχουν το “πάνω χέρι”. Παρά τις βολές του Φλαγκ, που έφεραν το σκορ στο καλάθι, ο Γιαννόπουλος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (22-27) στους φιλοξενούμενους για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Με ένα σύντομο 5-0 σερί άρχισε τη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους (22-32, 12′). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” και με τις προσπάθειες των Λάνγκεβαϊν και Φλαγκ, μείωσαν στους 5 πόντους (39-44, 18′). Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να βρει εύκολα λύσεις στην επίθεσή του και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 46-41 για τους Ροδίτες, που απώλεσαν μεγαλύτερη διαφορά μέσα σε λίγα λεπτά.

Ο Σμιθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων στην αρχή της τρίτης περιόδου και με ατομικές ενέργειες, έδωσε ξανά διψήφια διαφορά στον Κολοσσό (44-54, 22′). Ο Κολοβέρος ήταν αυτός που έδωσε προσωρινά λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν αρκετά στο σκορ. Οι Σμιθ και Γιαννόπουλος “εκτόξευσαν” με δικά τους τρίποντα τη διαφορά στο +16 (55-71, 27′), όμως το σύνολο του Λημνιάτη βελτίωσε την επιθετική του λειτουργία και μείωσε στους 9 πόντους (65-74) για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 41-46, 65-74, 83-97