Σε ένα παιχνίδι που επικράτησαν οι άμυνες, ο Ολυμπιακός βγήκε νικητής παρά τις απουσίες. Για τις ερυθρόλευκες δεν ήταν διαθέσιμη η Βίτολα, ενώ την ώρα του αγώνα χτύπησαν και οι Αγγελική Νικολοπούλου και Άννα Σπυριδοπούλου. Ωστόσο αυτό δεν τις επηρέασε, με αποτέλεσμα να έρθει μία ευρεία αλλά και ιστορική νίκη. Κάπως έτσι, ο σύλλογος κατέκτησε το όγδοο πρωτάθλημά του τόσο συνολικά, όσο και στα τελευταία εννέα χρόνια.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός, με τις δύο ομάδες να μοιάζουν ξεκάθαρα επηρεασμένες από την κρισιμότητα του παιχνιδιού. Αρκετά χαμένα σουτ, αλλά και λάθη κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Μετά το αρχικό 6-4 των “πρασίνων”, οι ερυθρόλευκες απάντησαν με ένα σερί 8-0 στα τελευταία 5′ κι έτσι επέστρεψαν στον πάγκο τους στο +6 (12-6). Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα απρόοπτο, μιας και η Νικολοπούλου γλίστρησε σε ανύποπτο χρόνο και τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια. Οι παίκτριες του Νίκλα στη συνέχεια έφτασαν και στο +11 (17-6), συνεχίζοντας το σερί τους. Αυτή η κατάσταση συντηρήθηκε έως και το ημίχρονο, με τις Πειραιώτισσες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 13 πόντων (27-14).

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους επεφύλασσε ακόμα χαμηλότερο ρυθμό, με το πρώτο τρίλεπτο να μην έχει κάποιο καλάθι. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα επί μέρους 11-8 για να φτάσουν για πρώτη φορά στο +16 (38-22, 28′) και να… αγκαλιάσουν τη νίκη και τον τίτλο. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 39-26. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τέταρτο με… φόρα, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα της Καρλάφτη που εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 πόντους (45-26, 32′). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 8-0, αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ (47-34, 35′). Οι παίκτριες της Καπογιάννη προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και έφτασαν στο -10 (49-39) με 3’34” στο ρολόι.

Ο Ολυμπιακός έκανε το three-peat με… όπλο την άμυνα
(EUROKINISSI)

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση η Μπρουκ Γουίλιαμς που πήρε μια ατομική προσπάθεια και έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το 52-39. Η Αμερικανίδα πέτυχε και δύο βολές αμέσως μετά για να επαναφέρει το +15 στα 37′. Στο τελευταίο τρίλεπτο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, παρά τη θέληση του “τριφυλλιού”. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 61-45, με άπαντες στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45