Το σύνολο του Φρανκ Εζ κατάφερε να επιβληθεί με 3:0 κόντρα στην ουραγό Ανζέ και έτσι προσπέρασε τη Μαρσέιγ στη δεύτερη θέση της κατάταξης στο πλαίσιο της 28ης “στροφής” της Ligue 1.

Ο Λοΐς Οπέντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Λανς με 3:0 επί της Ανζέ, βοηθώντας την ομάδα του να προσπεράσει, έστω και προσωρινά, τη Μαρσέιγ στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να… καθαρίσουν το ματς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Φοφανά άνοιξε το σκορ στο 26′ και τέσσερα λεπτά αργότερα (30′), ο Οπέντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το 2:0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Οπέντα μπήκε… ζεστός και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 3:0 για τη Λανς. Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η ομάδα του Φρανκ Εζ… έκανε το καθήκον της και παραμένει στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας στη Ligue 1.//