Οι “πράσινες” σε ένα συγκλονιστικό ματς στο κλειστό του Αγιού Θωμά, επικράτησαν με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και πήραν την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών για τη Volley League Γυναικών.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-3 έχοντας ως πρωταγωνίστριες τις Ανθούλη και Ανάε. Το σερί του “τριφυλλιού” σταμάτησε από την Σάλας, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πλησιάσει το σκορ (12-6). Τα διαδοχικά λάθη των “ερυθρολεύκων” έφεραν μεγάλες διαστάσεις στο προβάδισμα των γηπεδούχων (20-8), οι οποίες με… συνοπτικές διαδικασίες έκαναν το 1-0 στο πρώτο σετ, επικρατώντας με το εμφατικό 25-10.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα ήταν… αντιστρόφως ανάλογη, με την ομάδα του Πειραιά να ξεκινάει… ζεστή. Η Εμμανουηλίδου, η Κούμπουρα και η Γουίντερς κυριάρχησαν για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, με τις “πράσινες” να χάνουν τη συγκέντρωσή τους. Οι “ερυθρόλευκες” συνέχισαν με το πόδι στο “γκάζι” και με πόντο της Κούμπουρα, απέκτησαν προβάδισμα… ασφαλείας (5-13). Το μπλοκ της Εμμανουηλίδου στην Ανθούλη έφερε το +11 (20-9) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια… καθάρισε άνετα το σετ με 25-10 για το 1-1.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Γιάννη Καλμαζίδη στο τρίτο σετ, καθώς με πρωταγωνίστρια την Ανθούλη, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σύντομα στο +6 (7-1). Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν “στροφές” και βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, μειώνοντας στους 3 πόντους (10-7). Το δυνατό χτύπημα της Κούμπουρα έφερε τη διαφορά στο “ελάχιστο” (13-12), όμως το “τριφύλλι” βελτιώθηκε και στη συνέχεια με χτύπημα σε πρώτο χρόνο από την Κρος έκανε το 19-16 σε κομβικό σημείο. Η Ανθούλη με πόντο στην ευθεία έδωσε το σετ μπολ στις “πράσινες”, οι οποίες “καθάρισαν” το σετ με άσσο της Μέντιτς για το 25-21 και το 2-1 αντίστοιχα.

Σε εκείνο το σημείο, το ματς διεκόπη, καθώς οι φίλοι του Παναθηναϊκού πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο του Αγίου Θωμά καπνογόνα και οι διαιτητές της αναμέτρησης ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου, μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

EUROKINISSI

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τη διακοπή και να βρίσκει λύσεις από τις Καράρο και Κούμπουρα για το 5-7, όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και με πόντους των Ανθούλη και Κρος έφερε το ματς στα ίσια (9-9). Στη συνέχεια, τα μπλοκ της Γουίντερς έδωσαν λύσεις στις “ερυθρόλευκες”, οι οποίες προηγήθηκαν με 15-13, όμως η απάντηση του “τριφυλλιού” ήταν ξανά άμεση. Το μπλοκ της Μέντιτς στην Κουμπουρα έφερε προβάδισμα δυο πόντων (20-18) στον Παναθηναϊκό σε κομβικό σημείο. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε κοντά στο σκορ και με την Γουίντερς να παίρνει το μπλοκ άουτ, ισοφάρισε σε 23-23. Η Κρος σε πρώτο χρόνο έδωσε σετ μπολ, ματς μπολ στις “πράσινες”, όμως το άστοχο χτύπημα από την Γκρόθες έφερε ισοπαλία (24-24). Οι δυο ομάδες συνέχισαν… χέρι-χέρι, καθώς απαντούσαν διαρκώς με την ισοπαλία να παραμένει (27-27). Τα λάθη της Σάλας έφεραν το 29-27 για το “τριφύλλι”, το οποίο επικράτησε με 3-1 στον πρώτο… επεισοδιακό τελικό.

Τα σετ: 25-10, 10-25, 25-21, 29-27