Η Γουέστ Χαμ  επικράτησε της γηπεδούχου Μπράιτον με 3-1 στο Άμεξ στάδιο της τοπικής ομάδας, παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα, αναγκάζοντας την ομάδα του Ντε Τσέρμπι στην πρώτη της ήττα στην Premier League.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τα “Σφυριά” έψαχναν το γκολ, με σκοπό να προηγηθούν νωρίς και να απελευθερωθούν στο παιχνίδι τους. Με πίεση κυρίως από την δεξιά πλευρά της Μπράιτον εκεί που ο Γκρος είχε πρόβλημα με τον Άντονι, μετά από μια άσχημη διεκδίκηση της μπάλας του πρώτου, ο Τζαμαϊκανός γύρισε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Γουόρντ Πράους και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Βερμούγκεν για να κάνει το 1-0. Από την στιγμή που η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες πήρε το προβάδισμα, τράβηξε τις γραμμές της άμυνας πίσω με αποτέλεσμα η Χοβ Άλμπιον να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με  τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο Αρεολά σταμάτησε δυο φορές τα σουτ τω επιθετικών της Μπράιτον.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ακριβώς διαφορετικό τρόπο, καθώς η ομάδα του Ντε Τσέρμπι δεν ήθελε να χάσει ευκαιρία να αιφνιδιάσει τους Λονδρέζους, χτυπώντας με τον Μιτόμα από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά στην σέντρα του Ιάπωνα από τον Φέργκισον δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Γάλλου τερματοφύλακα. Συνέχιζε να κερδίζει μέτρα το γήπεδο και από τις δυο πτέρυγες, όμως οι αμυντικοί της Γουέστ Χαμ έκλεινε όλους τους χώρους και δεν άφησε καμία κάθετη πάσα να περάσει στην καρδία της άμυνας. Λίγα λεπτά πριν συμπληρωθεί η μία ώρα παιχνιδιού, ο Μπενραμά σέντραρε για τον Μπόουεν, με τον Άγγλο εξτρέμ να μην αστοχεί και μετατρέποντας το σκορ σε 2-0.

Η αποτελεσματικότητα των “Σφυριών” ήταν ξεκάθαρη καθώς είχε οκτώ σουτ, με τέσσερα να βρίσκουν στόχο και δυο από αυτά μπαίνουν στα δίχτυα. Μετά το δεύτερο χτύπημα δεν υπήρξε αντίδραση από τους γηπεδούχους, που δέχτηκαν και τρίτο χτύπημα από τον Αντόνιο στο 63ο λεπτό δίνοντας διαστάσεις θριάμβου. Η ομάδα από το Χοβ Άλμπιον βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 810 λεπτό με ωραίο σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής με τον Γκρος. Στις τελευταίες στιγμές του αγώνα η Μπράιτον δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο το σκορ, με το τελικό 3-1 να μην λέει την αλήθεια καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να περάσουν μπροστά στον σκορ, αλλά λόγω της αστοχίας τους, δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Γκολ: 19′ Γουόρντ Πράους, 58′ Μπόουεν, 63′ Αντόνιο/ 81′ Γκρος