Η Μπράιτον πήρε σπουδαίο διπλό, καθώς επικράτησε με 3:0 της Άρσεναλ, της οποίας “έσβησε” περαιτέρω τις ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου και έβαλε… πλώρη για την εξασφάλιση μίας εκ των θέσεων που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο αγώνας

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού στο Έμιρεϊτς, καθώς οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους και να διαβάσουν το παιχνίδι του αντιπάλου. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς να υπάρχει καλός ρυθμός στον αγώνα, ωστόσο στο 12ο λεπτό έγινε η πρώτη καλή στιγμή από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Ο Ενσίσο έκανε ωραία κίνηση στην άμυνα της Άρσεναλ, σούταρε και ο Ράμσντεϊλ αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 16′, οι “κανονιέρηδες” απάντησαν με τη δική τους πρώτη καλή στιγμή. Ο Έντεγκαρντ έγινε αποδέκτης της μπάλας στην άκρη της περιοχής, σούταρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 31′, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με τον Τροσάρ να σουτάρει από μακριά, στέλνοντας την μπάλα πρωτίστως στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία άουτ. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράιτον κατάφερε να ανοίξει από νωρίς το σκορ. Στο 51ο λεπτό, ο Ενσίσο εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα στην περιοχή των “κανονιέρηδων”, έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ράμσντεϊλ. Οι “γλάροι” στέκονταν εξαιρετικά κόντρα στην Άρσεναλ, η οποία αδυνατούσε να βρει τους απαραίτητους χώρους για να απειλήσει την εστία του Στιλ. Οι “κανονιέρηδες” προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να ελέγξουν τον ρυθμό, ωστόσο η Μπράιτον δεν το επέτρεπε κι εξακολουθούσε να είναι απειλητική για την εστία του Ράμσντεϊλ. Παρά την επιμονή της Άρσεναλ, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και μάλιστα κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ στο 86ο λεπτό, με τον Ούνταβ να διαμορφώνει το 2:0. Εν συνεχεία, η Μπράιτον κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ, κάνοντας… πάρτι στο Έμιρεϊτς, με τον Εστουπινάν να κάνει το τελικό 3:0.//Τ.

ΓΚΟΛ: 51′ Ενσίσο, 86′ Ουντάβ, 90+6′ Εστουπινάν
Κίτρινες: 34′ Εστουπινάν, 88′ Πάρτεϊ / 55′ Γκρος