Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφερε να πάρει μια ακόμα νίκη, αυτή την φορά με αντίπαλο την Νότιγχαμ Φόρεστ. Οι “πολίτες” προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί μέσω της υψηλής πίεσης που άσκησαν στην ομάδα του Νούνο Σάντο, αλλά και το παιχνίδι κατοχής που επέβαλε από τα πρώτα λεπτά. Η Σίτι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκβάρντιολ στο 32ο λεπτό, βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Το δεύτερο μέρος κύλησε εύκολα για τους φιλοξενούμενους που δεν απειλήθηκαν από την Νότιγχαμ μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Χάαλαντ τελειώσει την υπόθεση νίκης, με ένα ακόμα την φετινή σεζόν, κάνοντας το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, βάζοντας δύσκολα εν όψει συνέχειας για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, με τους παίκτες του Ισπανού τεχνικού να έχουν μείνει στον έναν βαθμό πίσω από την Άρσεναλ, αλλά με παιχνίδι περισσότερο από τους “κανονιέρηδες” θέλοντας συνεχίσουν προς το μονοπάτι του τίτλου.