Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα πέντε σετ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Volley league.

Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-0 σετ, αλλά οι Πράσινοι πήραν τα δύο επόμενα και ισοφάρισαν σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Μια νίκη που τους φέρνει στους 40 πόντους και στο +7 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ (33β.), αλλά και στο +9 από τον Παναθηναϊκό (31β.). Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στους Πράσινους, μετά την πρόσφατη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, που έδωσε στους Πειραιώτες και την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup.

2-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-3 και 8-5, με τους Πειραιώτες λίγο αργότερα να φτάνουν στο 15-10. Σε εκείνο το σημείο, όμως, πήγε στο σερβίς ο Ερνάντες, με τον Κουβανό να δίνει έξι συνεχόμενους πόντους στο Τριφύλλι και τον Παναθηναϊκό από το -5 να βρίσκεται στο +1 (15-16).

Στη συνέχεια μάλιστα οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 22-20, με τους Ερυθρόλευκους, όμως, να εκμεταλλεύονται τα πάρα πολύ δυνατά σερβίς του Ιντάλγκο και να περνούν μπροστά με 23-22. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 23-23, μετά το λάθος στο σερβίς του Ιντάλγκο, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 6-3, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 6-6.  Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (14-13, 18-19, 23-23, 24-24). Σε εκείνο το σημείο ο Προπονητής του Παναθηναϊκού ζήτησε challenge για τέσσερις μπάλες, αλλά δεν δικαιώθηκε με τον Ολυμπιακό να κάνει 25-24 και στη συνέχεια με άσο του Ζουπάνη το 26-24 και το 2-0 στα σετ.

Ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε. Ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-2 και λίγο αργότερα με 9-4, με το Τριφύλλι να φτάνει στο 18-10 και με 25-16 να μειώνει σε 2-1. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή του τέταρτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9-5 και 15-11, πριν ο Ολυμπιακός απαντήσει με δικό του σερί για το 17-17. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων, όμως, δεν είχε συνέχεια, με τους Πράσινους να φτάνουν στο 23-18 και λίγο αργότερα να παίρνουν το σετ με 25-19 και να στέλνουν το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

3-2 οι Ερυθρόλευκοι!

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προηγήθηκε αρχικά με 6-4 και λίγο αργότερα με 10-6, κάνοντας σημαντικό βήμα για τη νίκη. Οι Πράσινοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν ψύχραιμοι και με 15-10 έκαναν το 3-2 και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10