O αγώνας

Με τον Όμηρο Νετζήπογλου να ξεκινάει με 5 διαδοχικούς πόντους, η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-2 πριν τη συμπλήρωση ενός διλέπτου στο παιχνίδι. Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με δύο τρίποντα, ένα του Γουίλμπεκιν και ένα του Ζάγκαρς για το 8-5. Οι δύο ομάδες είχαν ξεκινήσει με εντυπωσιακό ρυθμό, σκοράροντας ακατάπαυστα, με την τουρκική ομάδα να φτάνει τους 15 πόντους σε 4 λεπτά για το 15-10. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκε λύσεις με τον Μπιρσέν για το 23-18 στο 8′. H “Ένωση” δεν το έβαλε κάτω και με τον Καράμπελα να συμμετέχει ενεργά στο παιχνίδι της ομάδας έκλεισε το δεκάλεπτο στο πλην 2, 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα. Η ΑΕΚ με ένα επιμέρους 8-4 κατάφερε να προηγηθεί με 29-27 στο 14′. Με τους Μπιρτς και Μέλι, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους βρήκε πόντους και ανέκτησε το προβάδισμα για το 31-29. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Με πόντους του Αλέιν και του Χαμπ, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ισοφάρισε σε 37-37, 1.30′ για το τέλος του ημιχρόνου. Η Φενέρμπαχτσε με καλάθι του Μέλι και ένα δύσκολο τρίποντο του Γουίλμπεκιν, έκλεισε το ημίχρονο στο συν 5, 44-39.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο ρυθμός θύμιζε αρκετά εκείνον στην αρχή του παιχνιδιού. Η Φενέρμπαχτσε βρήκε λύσεις με τους Γκούντουριτς και Χέις – Ντέιβις, ενώ η ΑΕΚ με τους Αλέιν και Γκόλντεν για το 49-44 των Τούρκων στο 22′. Με κρεσέντο του Γκούντουριτς, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 54-47 στο 24′. Με μία βολή του Γκόλντεν κι ένα τρίποντο του Αλέιν η “Ένωση” μείωσε στους 3, 54-51. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έβγαζε ενέργεια στο παρκέ και με Σκορδίλη και Κουζμίνσκας ισοφάρισε σε 55-55, 2.42′ για το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και με διαδοχικά τρίποντα του Κόλσον και του Σανλί έκανε το 63-59. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με δύο βολές του Ζάγκαρς για το 65-61.

Με ένα 9-0 ξεκίνησε την τελευταία περίοδο η Φενέρμπαχτσε για το 74-61 στο 33′. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και να σκοράρει, κάνοντας διαδοχικά λάθη. Η είσοδος του Πάρκερ στο παρκέ έδωσε ώθηση στην “Βασίλισσα”, η οποία έτρεξε ένα επιμέρους 6-0 για το 75-67. Ο Γκούντουριτς με τρίποντο και ο Γουίλμπεκιν με δίποντο έδωσαν και πάλι αέρα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία κράτησε την διαφορά που είχε μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 85-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 39-44, 61-65, 75-85.