Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε δύσκολη αποστολή στη Σμύρνη και μπορεί να πραγματοποίησε μία καλή εμφάνιση, φθάνοντας στο +7 (53-46) στις αρχές του δευτέρου ημίχρονου, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς ηττήθηκε με 93-88 από την Καρσίγιακα.

Με άδεια χέρια επιστρέφει από την Τουρκία το Περιστέρι, αν και κέρδισε τις εντυπώσεις, πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην Καρσίγιακα. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έμεινε στο 0-3 στη φάση των “16” και βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου της. Από την άλλη, οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 1-2 και διατηρούν περισσότερες ελπίδες πρόκρισης, σε σχέση με την ελληνική ομάδα, που ψάχνει ένα… θαύμα.

Η εκκίνηση του Περιστερίου στο παιχνίδι ήταν εξαιρετική, καθώς η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 6-0 και είχε σταθερά το προβάδισμα, σχεδόν σ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Αυτό, οφείλεται στο… ρεσιτάλ δημιουργίας του Ράγκλαντ. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν με +3 (21-18) την πρώτη περίοδο και στο 13ο λεπτό προηγήθηκαν με 28-24, όμως εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Καρσίγιακα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Χίλιαρντ, για να περάσουν μπροστά με 33-28. Παρά το μομέντουμ που έχτισαν οι Τούρκοι, το Περιστέρι έμεινε κοντά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διαφορά δύο πόντων (46-44).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με δύο τρίποντα του Ράγκλαντ και ένα του Λοβ, τα οποία έφεραν την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο +7 (53-46) στο 22′. Άμεσα η Καρσίγιακα ισορρόπησε την κατάσταση με τους Σιπάχι και Χίλιαρντ, που έκαναν εξαιρετική δουλειά και οδήγησαν τους γηπεδούχους στο +5 (68-63) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. To τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς, ο οποίος μείωσε σε 68-66, αλλά στη συνέχεια οι Τούρκοι ξέφυγαν με +11 (81-70) στο 34′ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88