Ντεμπούτο με το αριστερό για τον Κίκε Σάντσεθ στον πάγκο της Σεβίλλης, καθώς ηττήθηκε από το σύνολο του Τσόλο Σιμεόνε με 1-0 χάρις σε τέρμα του Γιορέντε στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της La Liga. Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ικανή για να πετύχει κάποιο τέρμα. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλεία των κινήσεων χωρίς όμως να καταφέρουν να τη μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι “Ροχιμπλάνκος” μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου. Πιο συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ο Γιορέντε ήταν στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ και από κοντά νίκησε τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων για να κάνει το 1-0. Στο 64ο λεπτό η ομάδα του Σιμεόνε είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της αλλά το σουτ του Ισπανού μέσου χτύπησε στο δοκάρι του Ντμίτροβιτς. Και ενώ όλα έδειχνα πως η Ατλέτικο θα πάρει μια εύκολη νίκη στο 70ο λεπτό οι ισοροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν. Ο Σογιοντσού έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα και ο διαιτητής μετά από εξέταση του VAR έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Τούρκο αμυντικό. Μετά και την κόκκινη κάρτα η Σεβίλλη έχοντας και το αριθμιτικό πλεονέκτημα πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 82ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράμος να φέρει το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σθεναρά και κατάφεραν να παρουν τη νίκη που τους ανέβασε στην τρίτη θέση. //ΝΚ