Αν και έπαιζε για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, η ομάδα του Ντερ Ζακαριάν επικράτησε με 1:0 της Ρεν για την 32η αγωνιστική της Ligue 1 και… αγκάλιασε τη σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι, κόντρα στη ροή του αγώνα, πήραν μία νίκη που τους φέρνει στη 13η θέση με 40 βαθμούς και ουσιαστικά με το 1,5 πόδι στην παραμονή στο Σαμπιονά. Την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμειναν 6οι με 53 πόντους.

Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο πέρασε το πρώτο ημίχρονο, όμως το δεύτερο μέρος ήταν σίγουρα πιο συναρπαστικό. Η Μονπελιέ έμεινε με 10 παίκτες στο 53’, αφού ο Σαβανιέ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι ισορροπίες άλλαξαν έκτοτε και οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του ματς.

Στο 65’ το σύνολο του Ζενέσιο άγγιξε το γκολ, με τον Τετ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με μακρινό σουτ. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα και πήραν το θετικό αποτέλεσμα. Ο Μαβιντίντι με κεφαλιά από μία στημένη φάση στο 84’ έγραψε το 1:0 και χάρισε μία πολύτιμη νίκη στη Μονπελιέ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στη Ligue 1:

Παρασκευή 21 Απριλίου

Ανζέ – Παρί Σεν Ζερμέν 1:2

Σάββατο 22 Απριλίου

Οσέρ – Λιλ 1:1Λανς – Μονακό 3:0

Κυριακή 23 Απριλίου

Ρεμς – Στρασβούργο 0:2Λοριάν – Τουλούζ 0:1Ναντ – Τρουά 2:2Νις – Κλερμόν 1:2Αζαξιό – Μπρεστ 0:0Μονπελιέ – Ρεν 1:021:45 Λυών – Μαρσέιγ

Δείτε τη βαθμολογία της Ligue 1 εδώ.//ΜΠ.