Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε η 16η αγωνιστική της Bundesliga, με την Μπάγερν να επικρατεί 2-1 της Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας και τη Στουτγκάρδη να διαλύει με 3-0 την Άουγκσμπουργκ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Γκλάντμπαχ 2-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Γκλάντμπαχ η οποία μόλις στο 27ο λεπτό βρήκε δίχτυα. Ο Γουόμπερ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλου μετά την εκτέλεση κόρνερ του συμπαίκτη του και έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο μέρος ήταν νωχελικό και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις προσπάθειές της σε γκολ. Στην εκπνοή της αναμέτρησης όμως, η Άιντραχτ βρήκε δίχτυα και μάλιστα στο 90+2 με τον Μπούτα, ενώ στο 90+8 με τον Κοχ ολοκλήρωσε τεράστια ανατροπή και… έκλεψε το τρίποντο.

Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου 1-2

Η Μπάγερν έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, πίεσε και μάλιστα βρήκε γκολ μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Ο Μίλερ έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή, με τον Μουσιάλα να γράφει το 1-0. Οι Βαυαροί χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Κέιν πήρε την πάσα από τον Μίλερ και με φανταστικό σουτ, έγραψε το 2-0. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μέλε και να μπουν και πάλι το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις και να βρει το γκολ όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις και έτσι το 2-1 παρέμεινε έως το τέλος.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπόχουμ 4-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μάλιστα κατάφεραν από το 30ο λεπτό να κάνουν το 1-0, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάτρικ Σικ. Οι “ασπιρίνες” συνέχισαν δυνατά και μάλιστα έπειτα από μόλις δύο λεπτά, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο παίκτη, ο οποίος έγραψε το 2-0. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Σικ ολοκλήρωσε χατ-τρικ κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πεσμένος με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 62ο λεπτό όμως, η Λεβερκούζεν έκανε το 4-0 και κλείδωσε το τρίποντο κόντρα στη Μπόχουμ.

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 3-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 18ο λεπτό. Ο Ουντάβ έστειλε τη μπάλα με δύναμη στα δίχτυα και έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Γκιρασί, νίκησε τον αντίπαλο κίπερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και έκανε με συνοπτικές διαδικασίες το 2-0. Το δεύτερο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους ξανά στην επίθεση ψάχνοντας ακόμη ένα τέρμα, το οποίο βρήκαν στο 69ο λεπτό και καθάρισαν το ματς.

Χάιντενχαϊμ – Φράιμπουργκ 3-2

Η Φράιμπουργκ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της στην αναμέτρηση. Μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Χόλερ ο οποίος έγραψε το 1-0. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, η Χάιντεχαϊμ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ντίνκτσι σούταρε από το όριο της περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους όμως, η Φράιμπουργκ βρήκε και πάλι το τέρμα που της έδωσε προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια όμως είχαν άλλα πλάνα. Στο 84ο λεπτό ο Σίμερ βρήκε δίχτυα για το 2-2 ενώ στο 90+2 ο Γκίντερ με αυτογκόλ έκανε το 3-2 και χάρισε τη νίκη στη Χάιντενχαϊμ.