Στο “Κλεάνθης Βικελίδης” ο Άρης φιλοξένησε την Athens Kallithea για την 8η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες στιγμές στο πρώτο μέρος, καθώς πίεσαν ψηλά τους φιλοξενούμενους, φτάνοντας σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Οι παίκτες του Ντονάτι δεν είχαν την ευκαιρία να ανοιχτούν στο γήπεδο, καθώς μετά την αποβολή του Πασαλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα δεν είχαν πολλές ευκαιρίες για να τρέξουν στους χώρους. Παρόλο το αριθμητικό τους μειονέκτημα, κατάφεραν να κρατήσουν τις γραμμές τους και το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους στο ισόπαλο σκορ και το 0-0.

Πάτησε κορυφή ο αποτελεσματικός Άρης
(EUROKINISSI)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Athens Kallithea δεν θέλησε να βγει μπροστά και να απειλήσει τον Άρη, με τους παίκτες του Άκη Μάντζιου να είναι αυτοί που έλεγχαν το παιχνίδι. Οι ευκαιρίες του Μορόν και του Γκαρθία δεν είχαν βγάλει αποτέλεσμα, με τον Μπράμπετς στο 65ο λεπτό να νικάει στον αέρα όλη την ομάδα της Athens Kallithea για να κάνει το 1-0 στο παιχνίδι. Μετά το γκολ ο Άρης απελευθερώθηκε και έπαιξε ακόμα πιο ελεύθερα, με τον Μορόν να χάνει μια τεράστια ευκαιρία μερικά δευτερόλεπτα μετά το γκολ του Τσέχου. Ο ρυθμός έπεσε, με τους “κίτρινους” να δίνουν την χαριστική βολή στην ομάδα της Καλλιθέας, με τον Μάνου Γκαρθία να τελειώνει το ματς, με υποδειγματικό πλάσε για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΓΚΟΛ: 65′ Μπαραγκάν (αυτ.) Γκαρθία / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Μόντσου / 3′ Πασαλίδης, 12′ Μιρίν, 38′ Ματίγια,
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:  / 34′ Πασαλίδης
ΔΟΚΑΡΙΑ: –

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μόντσου, Σιφουέντες (75′ Νταρίντα), Ντιαντί (75′ Σίστο), Γκαρθία, Σουλεϊμάνοφ (59′ Φετφατζίδης), Μορόν (89′ Κουάισον)

Athens Kallithea (Ντονάτι): Μπερναμπε, Σοΐρι (85′ Νίκολιτς), Χάνουσεκ, Ισιμά-Μιρέν, Πασαλίδης, Μοτόκ, Μερκάτι (73′ Βαλμπουενά), Ματίγια (46′ Εντιαγέ), Ντεμέτριους (73′ Λουκίνας), Τζιάνι, Ούλντρικις.