Αναμφίβολα πρόσωπο των ματς ο Γκρίνγουντ με τα δύο γκολ που πέτυχε στο ματς της Μαρσέιγ.

Τουλούζ- Μαρσέιγ 1-3

Πολύ εύκολα η Μαρσέιγ επικράτησε της Τουλούζ και βρέθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας αήττητη μετά τα πρώτα τρία ματς του πρωταθλήματος.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκρίνγουντ «κύλησε» το πρώτο ημίχρονο.

Ο 22χρονος επιθετικός με δύο τέρματα σε δύο λεπτά, στο 16’ και το 17’, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην Μαρσέιγ, με τον ίδιο να γίνεται ο πρώτος παίκτης του γαλλικού πρωταθλήματος που πετυχαίνει πέντε γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, μετά τον Μάριο Μπαλοτέλι.

Και σαν να μην έφταναν τα δύο γκολ του Άγγλου, λίγο πριν το ημίωρο οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Φρανκ Μαγκρί.

Με παίκτη περισσότερο και με το σκορ υπέρ της, η Μαρσέιγ είχε την άνεση της διαχείρησης του ματς, κάτι που έγινε ακόμη πιο εύκολο όταν οι Μασσαλοί πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με τον Ενρίκε στο 52′.

Η Τουλούζ παρά την σε βάρος της κατάσταση συνέχισε να προσπαθεί και για την επιμονή της αυτή ανταμοίφθηκε με ένα γκολ του Μπαμπίκα στο 90′.

Μπρεστ- Σεντ Ετιέν 4-0

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους νεοφώτιστους και με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασαν σε μια άνετη νίκη, την πρώτη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Μπρεστ προηγήθηκε στο 10’ με τον Καμαρά και με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 32’ ο Καστίγιο έκαναν το 2-0, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι και με γκολ των Αζορκέ στο 77’ και του Λαλά, με πέναλτι, στο 84’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Μονπελιέ- Ναντ 1-3

Στην κορυφή της βαθμολογικής κλίμακας βρέθηκε, έστω και προσωρινά, η Ναντ με το εντυπωσιακό πέρασμά της από το Μονπελιέ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24’ με τον Αμπλάιν, αλλά έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Άνταμς.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σίμον με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην Ναντ, η οποία πέτυχε και τρίτο γκολ στο 85’ με τον Μοχάμεντ, για να σφραγίσει έτσι τη νίκη της.