Βερόνα-Φιορεντίνα 2-1

Η Βερόνα φιλοξένησε την Φιορεντίνα, με το ημίχρονο να είναι αρκετά εντυπωσιακό και τις δύο ομάδες να έχουν λύσεις επιθετικά. Η εύστοχη εκτέλεση του Λάζοβιτς στο 13ο λεπτό, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τους «βιόλα» να βγάζουν αντίδραση στο τέλος του ημιχρόνου με τον Καστροβίλι στο 42ο λεπτό για να πάνε στα αποδυτήρια με το 1-1. Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φθάσουν στη νίκη με γκολ του Νόσλιν στο 59ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Έτσι, η Βερόνα πήγε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά με παιχνίδι παραπάνω, ενώ η Φιορεντίνα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την 7η θέση, έχοντας το μυαλό της στα ημιτελικά του Conference League.

Έμπολι-Φροζινόνε 0-0

Κακό ποιοτικά το παιχνίδι στο «Κάρλο Καστελάνι» της Έμπολι, με την ομώνυμη ομάδα της Τοσκάνης να παραχωρεί «λευκή» ισοπαλία στον εντός έδρας αγώνα με την Φροζινόνε. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 20′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Γκιασί και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί, όμως η ισοπαλία χαρακτηρίζεται ως ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Έτσι, αμφότερες οι δύο ομάδες πήγαν στους 32 βαθμούς και η μάχη της παραμονής καλά κρατεί, καθώς βρίσκονται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και με παιχνίδι παραπάνω.