Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, όπου προηγήθηκαν στο πρώτο δίλεπτο με 2-10, χάρη στις γρήγορες εκτελέσεις, των Παπανικολάου και Πίτερς, ενώ οι πράσινοι, ήδη είχαν υποπέσει σε τρία λάθη. Οι γηπεδούχοι μετά το τάιμ-άουτ, του Αταμάν, βελτιώθηκαν και με αιχμή του δόρατος τον Λεσόρτ, έκαναν ένα σερί 8-0 και το σκορ έγινε 13-15, κάτι που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός είχε καλό ποσοστό από την περιφέρεια (4/5 τριπ.) και χάρη σε αυτό, είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (17-19). Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν αρκετά στις βολές, και το 2-22, σφράγισε τις προσπάθειές τους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, επέστρεψε στο θρόνο του
Eurokinissi

Ο Πίτερς συνέχισε να είναι μία μόνιμη απειλή από την περιφέρεια κι αυτό έβαζε πολλά προβλήματα στην “πράσινη” άμυνα (23-27). Ο Σλούκας είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά την αναμέτρηση και μάλιστα ήταν ο άνθρωπος, που τράβηξε επιθετικά τους πράσινους, τη στιγμή, που ο Ναν έψαχνε το ρυθμό του. Ο Ολυμπιακός έχασε για λίγο την αυτοκυριαρχία του, ο Γκος δεν έδωσε καλό ρυθμό και το 31-31 ήταν γεγονός. Μάλιστα με γκολ-φάουλ του Έλληνα γκαρντ ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 34-33. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με Γκος και Κάνααν, όμως ο Σλούκας με 23 πόντους, ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το 42-37 του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ρυθμό, η ερυθρόλευκη άμυνα δεν είχε καθόλου βάθος και το 48-39, που σημειώθηκε με καλάθι του Μιλουτίνοφ, ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, επέστρεψε στο θρόνο τουΠρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, επέστρεψε στο θρόνο του
Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε σερί 7-0 με τους Πίτερς και Παπανικολάου και ο Αταμάν, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε αμέσως τάιμ-άουτ με το σκορ στο 49-47. Οι Πιεραιώτες συνέχισαν να είναι εύστοχοι επιθετικά, με τον Μιλουτίνοφ να παίρνει αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ, όμως οι Ναν και Γκραντ με ατομικές ενέργειες, κρατούσαν το προβάδισμα δύο πόντων (54-52). Ο Μιλουτίνοφ συνέχισε να καρφώνει, ύστερα από τις έξοχες πάσες των Πίτερς, Γουόκαπ και Μακίσικ και το 57-58 ήταν γεγονός. Ο Παπανικολάου έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, έγραψε το 61-64, με τέσσερις πόντους από Γκραντ και Ερνανγκόμεθ, το σκορ έγινε 65-64 κι όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Eurokinissi

Ο Χουάντσο έβαλε ένα μεγάλο σουτ για το 68-64, δίνοντας σπουδαία ανάσα στον Παναθηναϊκό, ενώ και στην άμυνα κυνηγούσε παντού τον εξαιρετικό σήμερα Πίτερς. Το 70-64 με δύο βολές του Λεσόρ, έδωσε ψυχολογία στους πράσινους, όμως το παιχνίδι είχε δρόμο. Ο Αμερικανός φόργουορντ μείωσε σε 70-66 και ήταν ο άνθρωπος, που κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Ο Σλούκας με lay up έκανε το 72-66 και το παιχνίδι, στεκόταν σε τεντωμένο σχοινί. Ύστερα από αλλεπάλληλες κακές επιθέσεις και των δύο ομάδων, ο Ναν έπαιξε iso των Μιλουτίνοφ, έκανε το 75-66, δίνοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός με τον Γουίλιαμς-Γκος δεν παράτησε το παιχνίδι και πέντε αναπάντητους πόντους έκανε το 77-71, ενώ ο Μακίσικ με μία βολή, μείωσε ακόμα περισσότερο. Ο Ναν με δύσκολ σουτ έκανε το 79-72 και με δύο λεπτά για τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε καλό μαξιλαράκι για τη νίκη. Ο Πίτερς είχε άλλη άποψη και με τρίποντο από τη γωνία, μείωσε σε 79-75, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Μήτογλου με βολές έκανε το 81-75, όμως ο Παπανικολάου απάντησε με νέο σουτ τριών πόντων και το 81-78, έκανε το παιχνίδι θρίλερ. Ο Μακίσικ με ωραία προσπάθεια έκανε το 81-80 και πλέον, όλα θα κρίνοντας στο νήμα. Ο Ναν πήρε μία κακή απόφαση και σε 34 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία για σπουδαία ανατροπή. Ο Γκος πήρε ένα σουτ, που έχει βάλει πολλές φορές, αστόχησε, όμως το παιχνίδι δεν είχε ολοκληρωθεί, με τον Μήτογλου να επιχειρεί δύο βολές. Ο Έλληνας φόργουορντ ευστόχησε, και στις δύο, όμως ο Γκος είχε τη δυνατότητα να μειώσει ξανά στον ένα πόντο, που το έκανε και το 83-82, κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Ο Ναν από τη μεριά του έκανε το 85-82 και ο Μπαρτζώκας, κάλεσε τάιμ-άουτ, για να σχεδιάσει μία επίθεση, όπου επιλογή θα είναι το τρίποντο. Τελικά ο Ολυμπιακός έκανε λάθος επαναφορά, ο Γκριγκόνις έβαλε δύο βολές και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο θρόνο του πρωταθλητή Ελλάδας, μετά από τρία χρόνια, κερδίζοντας με 87-82.//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82