Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου στο ημίωρο προηγούνταν 2:0, η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου, επικράτησε 3:2 κόντρα στη Γκενκ στο τρίτο φιλικό στο πλαίσιο της προετοιμασίας.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3:2 επί της Γκενκ στο τρίτο φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους πραγματοποιώντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο, οι Βέλγοι ανέβασαν βαθμούς, πέτυχαν δύο τέρματα και λίγο έλειψαν να ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά. Πολύ καλός ο Κοτάρσκι με καίριες αποκρούσεις, που όμως δεν απέφυγε το λάθος στο πρώτο γκολ της Γκενκ.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Γκενκ να έχει το… πόδι στο γκάζι. Ο Κοτάρσκι με εξαιρετικές αποκρούσεις, είπε όχι στις προσπάθειες των Βέλγων και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε άμεσα, με τον Τσιγγάρα να ανοίγει το σκορ, μετά από πάσα του Μπράντον Τόμας και να κάνει το 1:0 για την ομάδα του. Στη συνέχεια, ο “δικέφαλος του βορρά” συνέχισε δυνατά και έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί το κερδισμένο κόρνερ και τον Σβαμπ με προβολή να γράφει το 2:0. Oι παίκτες του Ρασβάν Λουτσέσκου συνέχισαν δυνατά και στο 14ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 3:0 με την προσπάθεια του Μπράντον να καταλήγει κόρνερ. Η Γκενκ στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να μειώσει, με τον Αροκοντάρε να κάνει το τακουνάκι και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να διώχνουν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγές για τον “δικέφαλο του βορρά” καθώς οι Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ, Τσαούσης, Νάρεϊ και Γκορντεζιάνι πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Εκόνγκ, Κουλιεράκη, Βιεϊρίνια, Τάισον και Μπράντον. Ο Κοτάρσκι για ακόμη μια φορά απέκρουσε το μακρινό σουτ του Μαρσιάδο και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του, στην πρώτη απειλή του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 55ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ τριπλασίασε τα τέρματά του, με τον Ζίβκοβιτς να κάνει το 3:0. H απάντηση των Βέλγων ήταν άμεση, με τον Σορ να μειώνει σε 3:1, μετά το τραγικό λάθος του Κοτάρσκι που έκανε ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και έχασε τη μπάλα. Στη συνέχεια, η Γκενκ κατάφερε να μειώσει σε 3:2 με το τέρμα του Κάστρο στο 83′, ενώ στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία. Το 3:2 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να κρατά την καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.//Μ