Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-0 της Ελτσε και μείωσε στους 8 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Με δύο γκολ από τον Καρίμ Μπενζεμά και δύο από τους Μάρκο Ασένσιο και Λούκα Μόντριτς, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-0 της Ελτσε για την 21η αγωνιστική της La Liga και μείωσε στους 8 πόντους τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα (56 έναντι 48).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με το γκολ του Μάρκο Ασένσιο και στο 31’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρίμ Μπενζεμά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ρεάλ κέρδισε ένα ακόμα πέναλτι, με τον Γάλλο να ευστοχεί ξανά (3-0) και να καθαρίζει από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Λούκα Μόντριτς στο 80’.