Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, η ουραγός ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1:0 και να βάλει δύσκολα στους “ροχιμπλάνκος” που έχασαν έδαφος στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή για την Ατλέτικο Μαδρίτης, ήρθε στο 7ο λεπτό, με τον Μοράτα πιάνει την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και τον Μπάντια να λέει όχι στην προσπάθειά του. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, η Έλτσε βρήκε δίχτυα. Ο Φιντέλ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή σκόραρε και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι “ροχιμπλάνκος” προσπάθησαν να αντιδράσουν, δημιούργησαν φάσεις και πίεσαν, χωρίς όμως αποτέλεσμα ενώ λίγο έλειψαν να δεχθούν και δεύτερο τέρμα, στο 89ο λεπτό, όταν ο Μπόγιε έκανε κακό τελείωμα με τη μπάλα να περνά άουτ.

Έτσι, η υποβιβασμένη Έλτσε, σταμάτησε την Ατλέτικο στη μάχη για τη δεύτερη θέση και πλέον είναι τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα, με 69 βαθμούς στο -2 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.