Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 2-2

Οι “αλεπούδες” άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Βάρντι που με τελείωμα στη δεξιά γωνία νίκησε τον Χέντερσον γράφοντας το 1-0. Με την επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Μαβιντίντι στο 46ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν γρήγορα στο δεύτερο γκολ της Λέστερ με τον Ματετά να μειώνει σε 1-2. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι αλεπούδες θα έπαιρναν το τρίποντο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματετά δεν αστόχησε και έγραψε το τελικό 2-2.

Λίβερπουλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 17ο λεπτό όταν ο Ντίας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έγλυψε το δοκάρι και πέρασε άουτ. Στο 25ο λεπτό οι “reds” σπατάλησαν ακόμα μια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν ο Ζότα σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά ο Σέλς του είπε όχι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού αλλά το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους. Στο 72ο λεπτό σε μια αντεπίθεση ο Ελάνγκα βρήκε τον Χάτσον-Οντόι και ο τελευταίος με ψύχραιμο τελείωμα νίκησε τον Άλισον και έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι αν και πίεσαν δεν κατάφεραν να ανατρέψουν εις βάρος τους κατάσταση γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα με τον Άρνε Σλοτ στον πάγκο.

Μάντσεστερ Σίτι – Μπρέντφορντ 2-1

Οι “μέλισσες” αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ στο 1ο λεπτό με τον Βίσα να παίρνει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και να γράφει το 1-0, ωστόσο οι απάντηση από τους “πολίτες” ήταν άμεση. Στο 19ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε πάσαρε στον Χάαλαντ και ο Νορβηγός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1. Στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς, ο Έντερσον με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Χάαλαντ και ο τελευταίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να διπλασιάσει τα τέρματά του γράφοντας το 2-1. Οι “πολίτες” στο 68ο λεπτό έφτασαν κοντά και σε τρίτο τέρμα αλλά στο πλασέ του Γκρίλις ο Φλέκεν είχε απάντηση, ενώ στιγμές αργότερα ο κίπερ των φιλοξενούμενων σε οβίδα του Χάλαντ αντέδρασε εξαιρετικά.

Μπράιτον – Ίπσουιτς 0-0

Οι “γλάροι” είχαν μια υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο χωρίς ωστόσο να την μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα. Στο 36ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο παιχνίδι και άνηκε στους γηπεδούχους, ο Μιτόμα μέσα στην περιοχή αυτός πλάσαρε στην αριστερή γωνία του Μούριτς αλλά ο Κοσοβάρος με εντυπωσιακή απέκρουσε κράτησε το “0”. Στο δεύτερο 45λεπτό η Ίπσουιτς πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 55ο λεπτό αλλά το σουτ του Ντελάπ χτύπησε το δοκάρι του Φερμπρούγκεν.

Φούλαμ – Γουέστ Χαμ 1-1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό μετά από υπέροχο τελείωμα του Ραούλ Χιμένεθ που νίκησε τον Αρεολά και έγραψε το 1-0. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά στο σουτ του Μπόουεν ο Λένο είχε απάντηση. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Φούλαμ θα έπαιρνε το τρίποντο ο Ίνγκς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης εκτέλεσε τον Γερμανό κίπερ κάνοντας το 1-1 και χάρισε τον βαθμό στα “σφυριά”.