Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ μπροστά από τις δύο εστίες με την Έμπολι να πατάει ελαφρώς καλύτερα και να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με ωραία ενέργεια του Λορέντζο Κολόμπο μέσα από την περιοχή στο 33ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας συντριπτικά υπέρ τους στο πρώτο ημίχρονο (62% – 38%), χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία των φιλοξενούμενων.

Η Έμπολι δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, μπαίνοντας αποφασισμένη να φύγει με το διπλό από το Κάλιαρι και στο 49ο λεπτό ο Σεμπαστιάνο Εσποσίτο, σκόραρε από κοντά για το 0-2, δίνοντας “μαξιλαράκι ασφαλείας” στην ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι και το τελικό σφύριγμα οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, χωρίς να δώσουν ελπίδες στη Κάλιαρι ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Στη τρίτη θέση της Serie A προσωρινά η Έμπολι με εννέα βαθμούς, στη προτελευταία με μόλις δύο βαθμούς η Κάλιαρι.